Klaus dnes přijme na Hradě odcházejícího Vondru

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě přijme končícího ministra obrany Alexandra Vondru (ODS). Ve středu Vondra oznámil, že z vlády odejde k 7. prosinci, oficiálně proto, že ztratil důvěru voličů. Jeho nástupce ještě není znám. 

Václav Klaus.

Václav Klaus.,zdroj: Mediafax

Není pravidlem, aby si Klaus odcházející ministry na Hrad zval. V minulosti před koncem vládního angažmá přijal například ministra školství Josefa Dobeše (VV), jehož práci dlouhodobě chválil. 

Klaus je jako hlava státu vrchním velitelem armády, a s Vondrou se tak setkával i na řadě vojenských akcí. Ministrův způsob vedení obrany Klaus vesměs schvaloval. Někdejší chartista Vondra, který na začátku své politické kariéry působil jako poradce Václava Havla, ale nikdy nepatřil mezi Klausovy politické oblíbence. Střetávali se i v době, kdy Vondra jako vicepremiér pro evropské záležitosti spoluutvářel evropskou politiku vlády Mirka Topolánka (ODS). 

Prezident se účastní i jednání Bezpečnostní rady státu a mohl by ho zajímat stav jednání kolem budoucnosti nadzvukového letectva. Tímto zásadním bezpečnostním a finančním tématem se bude rada zabývat v pondělí. Schůzky se bude jako ministr obrany ještě účastnit Vondra.

Tagy: Vláda hrad vondra

Zdroje: ČTK