Dnes je neděle 25. února 2024., Svátek má Liliana
Počasí dnes 10°C Oblačno

Lidé začali více měnit dodavatele energií

Lidé začali více měnit dodavatele energií
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Podle statistik, které pravidelně zveřejňuje OTE (Operátor trhu s elektřinou) na svém webu, došlo oproti roku 2015 k oživení trhu s prodejem energií domácnostem. Dle OTE meziročně vrostl počet lidí, kteří mění dodavatele plynu o 14 %. U elektřiny byl nárůst ještě výraznější, celkem o 33 %.

Jak je vidět, tak lidé se začínají více zajímat o to, zda by nemohli mít u jiných dodavatelů nižší faktury za energie.  Zjišťují, že jim doma leží několik let nevýhodné smlouvy a jejich dodavatel je při tom již pěkných pár let potichu nechával. Zákazníci začínají odcházet za lepším a se starým dodavatelem už nechtějí mít nic společného.

Na trhu je skutečně z čeho vybírat. Aktuálně působí na trhu přes 60 dodavatelů, kteří soutěží o to, kdo zaujme zákazníky nejvíce. Často jsou ale nabízeny nízké ceny na úkor férovým podmínkám, za které cenu zákazník dostane. Je tedy potřeba si vždy zjistit i detail nabídky a nesáhnout automaticky po té nejnižší ceně.

Jak srovnat nabídky na trhu?

Čím dál více využívají spotřebitelé online cenové srovnávače, kde si srovnají nabídky jednotlivých dodavatelů od těch nejlevnějších až po ty méně výhodné. Vše si můžete zjistit rychle z pohodlí domova. Mezi nové a progresivní cenové srovnávače energií patří také portál Srovnam.cz, který nejenže srovnává ceny jednotlivých dodavatelů plynu a elektřiny, ale zároveň upozorňuje na smluvní podmínky, fígle a sankce, které se k dané nabídce vážou. Toto srovnání je rychlé, zdarma a není potřeba zadávat žádné své kontaktní údaje.  Více informací zjistíte také na jednotlivých webech dodavatelů, využít můžete případně jejich zákaznické linky nebo se vydat přímo do jejich zákaznických center na osobní konzultaci.

Počet změn dodavatele plynu v období leden-říjen

Meziroční nárůst

2015

151 154

14 %

2016

172 106

 

Počet změn dodavatele elektřiny v období leden-říjen

Meziroční nárůst

2015

237 103

33 %

2016

315 213

Zdroje:
Inzerce