Libye: EU chce otevřít kancelář v baště rebelů Benghází

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropská unie hodlá otevřít svoji kancelář v baště libyjských povstalců Benghází. Podle prohlášení evropské ministryně zahraničí Catherine Ashtonové, citované agenturou Reuters, by úřad měl usnadnit evropskou pomoc povstalecké Přechodné národní radě (NTC).

Italský ministr obrany Ignazio La Russa ve středu řekl, že bombardování vojenských komplexů, ve kterých by se mohl ukrývat libyjský vůdce, by považoval za zcela oprávněné.

Kancelář EU by měla zajistit kromě podpory NTC i pomoc civilnímu obyvatelstvu a při práci na bezpečnostní reformě či budování institucí. "Chceme pomoci se vzděláváním, zdravotnictvím a bezpečností na hranicích," uvedla Ashtonová. Zástupkyně evropské diplomacie znovu zopakovala evropskou výzvu k odstoupení Muammara Kaddáfího.

Je Kaddáfí ještě naživu?

"Ujasněme si to, Kaddáfího režim musí skončit," uvedla. Vzhledem k tomu, že se již deset dní neobjevil v libyjské televizi, italské noviny spekulovaly, jestli je Kaddáfí po posledním bombardování NATO Tripolisu naživu.´

La Russa označil za nepřijatelné bombardování Kaddáfího rezidence. Pokud by se však libyjský vůdce ukrýval v některém z vojenských komplexů, byl by útok zcela legální. Ministr potvrdil, že o Kaddáfím nemá žádné nové zprávy. "Proto předpokládám, že žádné novinky nejsou," dodal.

K okamžitému ukončení bojů v Libyi, zejména v západolibyjské Misurátě, obléhané téměř tři měsíce vládními silami, opět vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Jak podle agentury AFP uvedl, měl by pokračovat politický dialog.

Pan Ki-mun: Zabraňte tragédiím lodí s uprchlíky

Předseda libyjské vlády Bagdádí Alí Mahmúdí podle Pan Ki-muna souhlasil s přijetím zvláštního vyslance OSN, který bude jednat o mírovém řešení konfliktu a zajištění přístupu humanitárních pracovníků. Generální tajemník vyzval všechny lodě pohybující se v blízkosti libyjských břehů, aby zabránily podobným tragédiím, jakou byla smrt 600 afrických uprchlíků na přetížené lodi, která se v pátek rozlomila na dohled od Tripolisu.

Kontrolu nad letištěm u města podle informací agentury AFP po intenzivních bojích s vládními jednotkami převzali povstalci. Kaddáfího jednotky prý na místě zanechali tanky, které povstalci zapálili.

V Tripolisu se podle očitých svědků citovaných agenturou AFP ozývalo ráno po dobu asi jedné hodiny několik explozí po přeletu letadel NATO. Bombardování podle povstaleckých zdrojů zasáhlo nejméně čtyři budovy, mezi nimi i sídlo vojenské tajné služby, uvedla agentura DPA. Další bombardování bylo odpoledne hlášeno z východní části metropole.

Tagy: EU povstalci kaddafi Libye

Zdroje: ČTK