Klaus si stěžuje: Vláda je křehká, každý její ´kamínek´ je důležitý

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě předsedu VV Radka Johna, který ohlásil odchod z vlády. Podle prezidenta je vláda nyní křehké "sdružení", a vypadne-li z ní jakýkoliv kamínek, je to zneklidňující.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Klaus to řekl před narychlo svolanou schůzkou, o kterou ho požádal John. Předseda VV při přijetí na Hradě poděkoval za možnost vysvětlit Klausovi svůj krok.  Po zhruba půlhodinové schůzce John z Hradu odjel, aniž setkání komentoval. K jednání se nevyjádřil ani Klaus.

Vicepremiér John se rozhodl rezignovat na místo ve vládě poté, co se s jejím předsedou a lídrem ODS Petrem Nečasem v úterý nedohodl na personálním složení týmu svých spolupracovníků. Nečasovi se dlouhodobě nelíbila některá Johnem navrhovaná jména. 

Schůzka K9 naváže na jednání vlády

Premiér Petr Nečas (ODS) se zatím s Johnem nesešel, jeho rezignaci prý zatím nemá a chce s lídrem VV jednat. Ještě dnes se mají setkat koaliční lídři. Schůzka zřejmě naváže na nynější zasedání kabinetu.

O záměru odejít z kabinetu prý John Nečasovi předem neřekl, naopak podle premiéra pokročili dál v diskusi o jednacím řádu Johnova úřadu a o pravidlech vládního protikorupčního výboru. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je situace ve vládě vážná, věří v nalezení rozumného kompromisu. 

V krátkém vystoupení pro média po dnešním jednání poslaneckého klubu své strany John uvedl, že VV při dubnové vládní krizi ustoupily v zájmu uklidnění situace a očekávaly, že vláda bude pracovat na reformách, že přijdou personální změny v kabinetu podle principu presumpce viny a vznikne protikorupční úřad s nezávislým týmem, za nějž ponese John odpovědnost.

Tagy: hrad setkání

Zdroje: ČTK