Letoun Solar Impulse pokořil hned dva rekordy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 7. 2015 18:25) - Aktuality autor: pal

Letadlo na solární pohon Solar Impulse 2, překonalo na své cestě přes Pacifik dva rekordy. Žádnému stroji, který byl poháněn sluneční energií, se nepodařilo uletět tak velkou vzdálenost a vydržet ve vzduchu tak dlouho. 

Pilot letadla Solar Impulse 2 André Borschberg měl z pokoření hned dvou rekordů radost

Pilot letadla Solar Impulse 2 André Borschberg měl z pokoření hned dvou rekordů radost,zdroj: Profimedia.cz

Letoun je nyní na cestě kolem světa, která začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cesta má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35 tisíc kilometrů.

Zatím posledním a rekordním úsekem cesty je přelet Tichého oceánu. V době, kdy řídící středisko oznamovalo rekord, měl pilot André Borschberg za sebou nepřetržitých 80 hodin letu, během něhož na cestě z japonské Nagoji na Havajské ostrovy zdolal 5663 kilometrů. 

Solar Impulse 2 už má za sebou 80 procent přeletu a svůj vlastní rekord překonal o tisíc kilometrů.

Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

V pátek letoun po dlouhých pěti dnech konečně přistál na Havaji. Borschberg sice na záběrech internetové televize švýcarského týmu působil trochu vyčerpaně, avšak tradiční havajský věnec na uvítanou přijal s úsměvem. Po opravách a dlouhých odkladech letu kvůli počasí proběhla rekordní etapa bez větších problémů.

Tagy: zahraničí Solar Impulse věda a technika

Zdroje: ČTK