Letadla s českými turisty odletěla do Řecka bez problémů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Šest letadel s českými turisty v úterý odletělo v časných ranních hodinách do Řecka. Generální stávka v Řecku, která zastavila leteckou dopravu v zemi mezi 7:00 - 11:00 místního času a poté od 17:00 do 21:00, se jich tedy nedotkla.

Řekla to mluvčí letecké společnosti Travel Service Vlaďka Dufková s tím, že letadla jsou již na cestě zpět. Zpoždění nabrala jen letadla odlétající z ostrova Zakynthos. Generální stávka dopravu v Řecku ochromí i ve středu. 

"Všechny předsunuté lety odletěly mezi 02:00 a 03:00, letadla jsou již na cestě zpět. Další lety z Prahy jsou plánovány na dobu mimo stávku," řekla Dufková.

Problematické byly podle Dufkové pouze odlety klientů z letiště na ostrově Zakynthos, kde kvůli nižší kapacitě letiště došlo ke zpožďování odletů v řádu desítek minut až dvou hodin.

Dopady na turistiku minimální

Jiné dopady na turistiku by stávka mít neměla. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury v Řecku normálně fungují banky a nepotvrdila se ani informace o přerušení trajektové dopravy.

Podle zkušeností cestovních kanceláří není reálné, že by se ke stávce v Řecku jakoukoliv formou připojili lidé zaměstnaní v turistickém ruchu. Do Řecka má dnes podle Okamury odletět více než 2000 českých turistů a ve středu dalších zhruba 2500. Upozornil, že klienti cestovních kanceláří nemají v případě přesunutí času odletu nárok na finanční odškodnění. Mají ale nárok na občerstvení v případě, že se bude let oproti plánované změně času zpožďovat. 

Stávka v letecké dopravě by v Řecku měla trvat i ve středu. Společnost Travel Service podle Dufkové očekává, že kvůli uzavírkám letišť bude muset změnit letový řád u sedmi letadel, dvou charterů a pěti letadel na pravidelných linkách. Zákazníky letecká společnost kvůli novým letovým časům aktivně kontaktuje.

Oblíbená destinace českých turistů

Podle Hany Hejskové, mluvčí společnosti ČSA, bude muset dceřiná firma Českých aerolinií Holidays Czech Airlines, přesunout odlet dvou charterových letadel směřujících na Krétu. 

Řecko loni navštívilo 360 tisíc českých turistů a na žebříčku nejvíce navštěvovaných zemí pro letní dovolenou zaujímá čtvrtou příčku. Většina českých turistů ale směřuje na řecké ostrovy, kde většinu místních obyvatel živí turistický ruch a kde protivládní protesty téměř nejsou.

Tagy: turiste Řecko letadla

Zdroje: ČTK