Lékaři protestují. Nemocnice ale péči neomezí

SLEDUJEME - Aktuality autor: Danica Klein

Lékaři dnes protestují, letáčky jsou vyvěšeny třeba v pražské Poliklinice Prosek, kde v ambulancích neurologie a oční nabízejí pacientům i petici k podpisu. Na dveřích některých ordinací je uvedeno, že dnes neordinují a že se pacienti mají obrátit na lékaře v Nemocnici Na Bulovce.

Protest lékařů

Protest lékařů,zdroj: Mediafax

V centru hlavního města ČTK při návštěvě několika poliklinik a jedné nemocnice zjistila, že nikde nejsou plakátky ohlašující protest, ani upozornění pro pacienty na petici. 

Žádný plakátek nebyl ani na dveřích odborové kanceláře ve fakultní poliklinice na Karlově náměstí. Ordinace ambulantních specialistů, kteří hlavně jsou nespokojeni, fungovaly, pacienti v klidu čekali na ošetření. Nikdo se neptal, jestli se dnes ordinuje. 

Zachraňme naše zdravotnictví

Na jediné ordinaci v poliklinice Palackého byl zapomenutý starý vzkaz z 1. září loňského roku, že pacienty ošetří v sousední ordinaci. Nápis "Mimo provoz" našla ČTK jen na dveřích jednoho WC. 

Protestní kampaň organizují lékařská komora s lékařskými odbory proti reformám ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Zdravotní pojišťovny podle nich dají na léčení méně peněz, projeví se to ve zhoršení dostupnosti péče, například se prý prodlouží čekání na operaci. 

Prezident lékařské komory Milan Kubek řekl, že protestní akce má být symbolická, péče bude zajištěna. Lékaři historicky zřejmě poprvé hodlají v této kampani spojit síly s pacienty, vyzvali je proto k podpisu petice nazvané Zachraňme naše zdravotnictví. 

Lékaři ji nabízejí k podpisu pacientům přímo v ordinacích, podpisy sbírají i pacientské organizace. Archy odesílají komoře, k čtvrtečnímu večeru bylo sebráno 15.000 podpisů, další archy přijdou dnes. Podpisů podle Kubka začalo přibývat hlavně v posledních dnech, kdy se občané o důvodu protestu od lékařů více dozvídají. 

"Občané se konečně začali zajímat, jak je zdravotnictví financováno. Nevěří, že část léků platí lékař a že čím víc lékař pracuje, tím méně mu zdravotní pojišťovna zaplatí," řekl Kubek. 

Péče nebude omezena

Podle ministra lékaři pacienty zneužívají tím, že je zatahují do svého boje o peníze. Podle Kubka ale lékaři jen informují pacienty o stavu zdravotnictví, který je podle nich nejhorší od roku 1989. "Občané si zdravotnictví platí ze svých daní a mají právo spolurozhodovat, jaké bude," shrnul Kubek. 

Nátlak odmítlo Sdružení praktických lékařů, chce vyjednávat. Sdružení ambulantních specialistů akci podpořilo, ale po slibu zdravotních pojišťoven, že regulace zmírní, couvlo. Lékaři buď nezavřou ordinace vůbec, nebo jen zkrátí dnešní ordinační dobu. 

Ministerstvo ujišťuje, že ve fakultních nemocnicích nebude dnes péče v žádném případě omezena, nemá prý ani žádný signál, že by to mělo být jinak v menších nemocnicích.

Tagy: protest lékařů Sdružení praktických lékařů

Zdroje: ČTK