Laviny aut od čtvrtka zaplaví evropské dálnice

- Aktuality autor: red

Každoroční "stěhování národů" k moři připraví i o nadcházejícím víkendu nelítostný zátěžový test evropským dálnicím. Dá se očekávat, že ani letos mnohé z nich nápor neunesou a rodiny dovolenkářů se budou na jih posouvat šnečím tempem.

Značné dopravní problémy čeká hlavně Rakousko, které na cestě k Jadranu často projíždějí Češi, Němci či Poláci. Německo očekává kvůli četným opravám silnic jednu z nejhorších "zácpových" sezon takřka v průběhu celého léta. Už ve čtvrtek zaplaví své dálnice a rychlostní komunikace také Slováci.

Jeden z největších náporů sezony očekávají už od čtvrtka a během následujícího víkendu dálnice v Česku či na Slovensku, ale hlavně tranzitní tahy k populárnímu Jadranu. Proudy motorizovaných turistů se nakonec spojí na hlavních severo-jižních dálničních tazích v Rakousku a v Itálii, potažmo ve Slovinsku a nakonec na chorvatské jadranské magistrále.

Kritická místa na rakouských dálnicích jsou známa. Kromě bezprostředního okolí Vídně je to tradičně Západní dálnice A1 od okraje Vídně po Sankt Pölten, Jižní dálnice A2 od Vídně po Baden, a Východní dálnice od Vídně téměř až k maďarské hranici.

Výhoda atypického cestování

Velmi vytížené ale budou dálniční tahy na západě země. Jsou to Innská dálnice A12 od německé hranice po Innsbruck, na ni navazující Brennerská dálnice A13 přes stejnojmenný průsmyk do Itálie, zejména v oblasti mýtnice Schönberg. Na italské straně u mýtnice Sterzing/Vipiteno.

Zvláštní kapitolou je Taurská dálnice A10, kde dosud byly obvyklé velké zácpy před stejnojmenným tunelem pod alpským masivem Vysoké Taury. V něm by ale měl být ještě před prázdninami otevřen souběžný druhý tubus, takže průjezdnost by se měla výrazně zlepšit.

"Jako vždy platí: Kdo se chce vyhnout zácpám a z nich vyplývajícím mnohahodinovým zdržením a stresům, měl by cestovat atypicky, tedy jinak než většina ostatních," vyzývá rakouský autoklub ARBÖ.

Sami Rakušané však masově k zácpám přispějí spíše až o druhém červencovém víkendu, kdy teprve začínají v polovině spolkových zemí alpské republiky školní prázdniny. Od soboty 9. července zřejmě budou rakouské tranzitní tahy prožívat extrémní nápor a časté zácpy každý víkend, hlavně o sobotách, protože se nově odjíždějící turnusy dovolenkářů kříží s již se vracejícími od jihu.

Prázdniny začínají i po Evropě

Vedle Čechů a Slováků začínají prázdniny školákům v části Německa, ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku a třech rakouských spolkových zemích, upozorňuje německý autoklub ADAC.

V Německu začínají tento týden prázdniny školákům v osmi z 16 spolkových zemí. Lidnaté Severní Porýní-Vestfálsko, Bavorsko či Bádensko-Württembersko však dají školákům volno až koncem července, kdy se v Německu očekávají nejhorší zácpy. ADAC už před prázdninami varoval, aby se řidiči připravili na možná nejhorší letní zácpy, které Německo pamatuje.

Na Slovensku začínají letní dvojměsíční prázdniny na základních a středních školách v pátek, doprava se však pravděpodobně zahustí už ve čtvrtek odpoledne. Mnoho Slováků zřejmě vyrazí na prodloužený víkend. Tradičně nejvíce lidí zamíří z Bratislavy k rodinám na střední a východní Slovensko nebo na hory. Řidiči by proto měli počítat se zdržením nejen při průjezdu Bratislavou, ale také u severoslovenské Žiliny, kde končí dálnice D1 vedoucí od slovenské metropole.

Zácpy se dají očekávát všude

I když v Polsku prázdniny začaly už před minulým víkendem, neznamená to, že na silnicích bude panovat klid. Vozovky se na mnoha místech opravují, řidiči proto musí počítat s omezením rychlosti, zúžením silnic i zácpami. Silničáři opravují kromě jiného hlavní tah mezi Katovicemi a Varšavou. Motoristé by měli na silnicích v Polsku dávat velký pozor. Většinou se jezdí jen v jednom pruhu, řidiči nedodržují dopravní předpisy, riskují při předjíždění a chovají se bezohledně. Po hlavních tazích navíc jezdí velké množství kamionů.

Zácpy se dají očekávat také na francouzských či španělských dálnicích.

Tagy: Evropa dálnice kolony

Zdroje: ČTK