Kyjev chce potopit oligarchu Kolomojského.

- Aktuality autor: pal

Ukrajinské vedení se snaží odehnat od surovinového koryta magnáta a  gubernátora Dněpropetrovské oblasti Ihora Kolomojského. Odvolání "jeho člověka" z čela strategické společnosti UkrTransNafta označil politolog a poslanec Taras Čornovil za "deoligarchizaci" země. Kolomojského majetek se odhaduje na tři miliardy dolarů (asi 76 miliard korun). 

Ihor Kolomojskyj, momentálně nejsledovanější muž Ukrajiny

Ihor Kolomojskyj, momentálně nejsledovanější muž Ukrajiny,zdroj: Profimedia.cz

Jablkem sváru mezi centrálními úřady a oligarchou je UkrTransNafta, která zajišťuje tranzit ropy po celé Ukrajině. Většinu v této firmě drží stát přes koncern Naftohaz, v jejímž vedení sedí lidé minoritního akcionáře Kolomojského.

Poslanci přitom už ve čtvrtek schválili zákon, který snížil nejnižší počet hlasů pro svolání valné hromady a dozorčí rada, ještě tentýž den z čela UkrTransNafta odvolala generálního ředitele Oleksandra Lazorka. Panovalo zde podezření, že Lazorko z firmy vyvádí peníze do institucí spojených s Kolomojským. Dozorčí rada vedením firmy pověřila Jurije Mirošnyka.

Lazorko ale odmítl opustit svou kancelář a situaci museli řešit "muži v civilu". Později se do toho vložil i Kolomojskij, který do firmy dorazil v doprovodu ozbrojenců a chtěl silou znovu dosadit Lazorka. "Přišel jsem osvobodit budovu od ruských sabotérů," komentoval celou situaci sám Kolomojský.

Situaci potom musel osobně řešit i ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Evidentně zaskočený Kolomojskyj mezitím nadával přítomným reportérům, za což si vysloužil tvrdou kritiku od prezidenta Petra Porošenka.  Podle Kolomojského došlo mezi ním, prezidentem Porošenkem a premiérem Jaceňukem k dohodě. Podle ní by měl v UkrTransNaftě proběhnout nezávislý audit. 

Tagy: Ukrajina ukrajinská politika obchod se surovinami ropa a zemní plyn ukrajinská vláda

Zdroje: ČTK