Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Kubera: Hloupý Bursíku, nesrovnávat Klause s vrahem

Kubera: Hloupý Bursíku, nesrovnávat Klause s vrahem
zdroj: Mediafax

Poslední prázdninový týden byl stresující nejen pro rodiče, kteří na poslední chvíli dokupovali potřeby pro svá školou povinná dítka, ale také pro politiky. Po prázdninové odmlce se znovu sešla Poslanecká sněmovna. A rozhodně se nenudila. V plném složení se konečně ocitla i vláda. Týden nabitý událostmi nenechal chladnými ani dva politiky z opačných konců politického spektra, jež ParlamentníListy.cz jako každý pátek oslovily s prosbou o jeho zhodnocení. Tentokrát se ptaly senátora Jaroslava Kubery (ODS) a poslance Jiřího Koskuby (ČSSD).

Koskubu totiž v uplynulém týdnu zaujala zejména vládní přestřelka a návrat „stávkujících" ministrů za TOP 09 na vládu.

Marie Terezie věděla, jak na to. Kalousek ne

„Velkolepé „vítězství" Topáků a novopečeného slovního estéta pana Kalouska mě fascinovalo. To kupříkladu Marie Terezie po ztrátě Slezska netvrdila, že Bedřicha Velikého porazila," uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Terezie však byla na rozdíl od Kalouska osobnost. On prý je pouze osoba. Nic jiného se tak od něho, ani jeho strany, prý nedalo čekat.

"Knížepán má díky panu premiérovi rázem více času sedět na posedu na čekané," nebere si servítky poslanec Koskuba, který tak připomněl vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který řekl, že na Bátoru již dlouhou dobu čekal jako myslivec na jelena. Kdo se podle  Koskuby může smát, je tak prý Ladislav Bátora. Ten v minulém funkci dostal novou funkci. Stal se vicekancléřem resortu školství.

Druhá největší vládní strana tak de facto ostrouhala. „Snad jsem nyní Topku neurazil. To jsem vskutku nechtěl. Abych se pak ještě za trest nestal místopředsedou sněmovny," křižuje se Koskuba.

Hlavou kroutí ale i nad znovupracující Poslaneckou sněmovnou a reformními zákony, které jí procházejí jak na běžícím pásu.

Spěch a chaos. Nic jiného

"Díky věčným vládním hádkám jen spěch a chaos. Obávám se, že nyní jde o skutečnou legislativní nouzi, byť jinou, než měla na mysli zákonodárce. Sliboval se čas na diskuzi. Netušil jsem, že noc či 48 hodin. Sliby, chyby, řekla by Saturninova teta," vzal si Koskuba do úst Kateřinu z velmi populárního románu Zdeňka Jirotky.

Vydání pánů Bárty a Škárky trestnímu stíhání, za nímž stojí taktéž jím kritizovaná sněmovna, ale považuje za úspěch. „Doufejme, že zvláště u „Napoleona VV" nejde jen o efekt. Nechci prorokovat, ale dle mého to vše zase vyzní do zttracena. Omlouvám se, ale VV už nevěřím ani slovo," vyjádřil svou deziluzi nad nejmenší vládní stranou politik.

To senátor Kubera, který je zároveň primátorem Teplic, měl v uplynulém týdnu plné ruce práce na radnici, kde jej zaměstnávalo pravidelné zasedání rady a také schvalování rozpočtu. Příliš času na "velkou" politiku neměl, i přesto si však chvíle na sledování tuzemské politické scény našel. A nestačil se divit.

Klaus jako Breivik? Neslýchané

Ze židle jej zdvihlo prohlášení exšéfa Zelených Martina Bursíka, který českého prezidenta Václava Klause přirovnal k norskému teroristovi Breivikovi.

"To už je opravdu na hraně politické hlouposti, připomíná mi to Hrabalovo vše, co je nemožné, je možné," sdělil redakci Kubera. Co se týče vydání Bárty a Škárky sněmovnímu stíhání, je senátor lehce překvapen. "Je vidět, jak je ošidné něco dopředu předjímat. Je to velmi zajímavý jev, je vidět, že problém imunity není tak jednoznačný, jak se píše v médiích," dodal Kubera.