Klaus dnes udělil sedm milostí

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Prezident Václav Klaus dnes udělil sedm milostí. Ve většině případů jej k tomu vedly humanitární důvody, informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Mezi omilostněnými jsou i dva občané Ukrajiny, kterým bylo prominuto vyhoštění.

Pražský hrad udělení milostí opět oznámil v předvečer státního svátku 28. října, tedy Dne vzniku samostatného československého státu. Loni bylo ve stejný den omilostněno osm lidí.

Změny pravomocí prezidenta

Prezidentské milosti se v posledních dnech staly tématem politických diskusí poté, co týdeník Respekt napsal o možné korupci při rozhodování o jedné z nich. Klaus takovou možnost vyloučil. Někteří politici navrhli, aby rozhodnutí o udělení milosti spolupodepisoval pověřený člen vlády, například ministr spravedlnosti. V souvislosti se snahou části politické scény prosadit přímou volbu hlavy státu se uvažuje o širších změnách pravomocí hlavy státu.

Nyní Klaus rozhodl o prominutí dvouměsíčního vězení Janě Csuporiové za to, že použila platební kartu své sestry. Podle Ochvata přihlédl k potřebě péče o roční dceru.

Nenastoupila do výkonu trestu

Volodimiru Girjovi z Ukrajiny prominul prezident trest vyhoštění za neoprávněný pobyt v ČR. "Přihlédl k tomu, že skutek se stal před více než 15 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal pouze na dobu neurčitou. Jmenovaný se jiné trestné činnosti než neoprávněného pobytu nedopustil a současně uložený trest odnětí svobody řádně vykonal," vysvětlil Ochvat.

Stejně Klaus postupoval v případě Ukrajinky Oksany Lovga, která byla odsouzena k vyhoštění za zatajení věci. Také u ní prezident přihlédl k tomu, že skutek se stal před více než 15 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal pouze na dobu neurčitou. Žena v ČR navíc nebyla nikdy trestána.

Evě Kaločaiové prominul prezident zbytek trestu odnětí svobody a také další trest odnětí svobody, které jí byly uloženy za to, že nedbala na řádnou školní docházku svého těžce zdravotně postiženého syna, a za to, že bezodkladně nenastoupila do výkonu trestu. Podmínkou je, že se po dobu jednoho roku Kaločaiová nesmí dopustit trestného činu. Žena se kromě postiženého syna stará o další tři nezletilé děti.

Prezident prominul Martině Kotíkové vězení za majetkovou trestnou činnost. Přihlédl k tomu, že odsouzená se činu dopustila ve věku blízkém věku mladistvých a nyní se řádně stará o svého sedmiměsíčního syna, který by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musel být umístěn do ústavní péče, uvedl mluvčí.

Nikdy nebyla trestána

Gabriele Sommerové prominul Klaus zbytek vězení za úvěrový podvod. Také u ní si dal podmínku, že se žena nesmí rok dopustit žádného trestného činu. Přihlédl při tom podle mluvčího k faktu, že odsouzená řádně pečuje o svých pět nezletilých dětí a část trestu již vykonala.

Bohumile Svobodové prominul prezident zbytek trestu zákazu řízení motorových vozidel a její odsouzení bude zahlazeno. Klaus přitom přihlédl k řádnému životu ženy, která nikdy nebyla trestána a uhradila současně uložený peněžitý trest.

Tagy: Ukrajina milost občané

Zdroje: ČTK