Na den vzniku Československa Slováci pracují, Češi mají státní svátek

- Aktuality autor: Danica Klein

Česká republika si v pátek 28. října připomene slavnostními shromážděními, koncerty a mítinky 93. výročí vzniku samostatného československého státu. Národní výbor večer v Grégrově sále Obecního domu v Praze před více než devíti desítiletími přijal zákon o ustavení samostatného československého státu a manifestem k národu vyhlásil samostatnost.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pietního aktu se od 09:00 na čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově zúčastní prezident Václav Klaus. Doprovodí ho nejvyšší ústavní činitelé, ministr obrany Alexandr Vondra a nejvyšší představitelé české armády. V 10:15 bude téměř 500 nových vojáků české armády slavnostně přísahat na Hradčanském náměstí.

Kompletní překlad Shakespeara

Odpoledne přijme prezident Klaus členy diplomatického sboru a ve 14:15 položí věnce k soše zakladatele samostatného státu Čechů a Slováků a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Tradičně už bude prezident udělovat vyznamenání.

Ocení podle médií například řádovou sestru Annu Magdalenu Schwarzovou či veterána Jana Velíka. Medaili Za zásluhy dostane i překladatel Martin Hilský, který letos vydal kompletní překlad díla Williama Shakespeara.

Oslav na Pražském hradě se účastí také bývalý prezident Václav Havel. Pětasedmdesátiletý Havel v posledních měsících kvůli svému zdraví pobývá v Hrádečku na Trutnovsku. Oslav se naopak nezúčastní premiér Petr Nečas (ODS), který je na návštěvě Spojených států.

U sochy knížete Václava

V předvečer výročí si připomenuli vznik Československa na Hradčanském náměstí u Masarykovy sochy sociální demokraté. Akce k výročí vzniku samostatného československého státu se budou konat i v jiných českých městech.

Kromě oficiálních akcí oznámili v Praze mítinky euroskeptická Strana práv občanů, která bude slavit den nezávislosti, a Koruna Česká (Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), která prosazuje návrat ke království. Stoupenci této myšlenky se sejdou na Václavském náměstí u sochy knížete Václava a odtud pořádají průvod Prahou. Hnutí Nespokojení občané, kteří protestují proti vládním reformám, ohlásilo mítink spojený s petiční akcí.

Československo vzniklo v roce 1918 po 1. světové válce po rozpadu poraženého Rakouska-Uherska. Jeho součástí byly Čechy, Morava, České Slezsko, Slovensko a Podkarpatská Rus. Zaniklo 31. prosince 1992 rozdělením na Českou a Slovenskou republiku.

Hlavními představiteli projektu nového československého státu v zahraničí byli vedle prezidenta Masaryka také jeho pozdější nástupce Edvard Beneš, Slovák Milan Rastislav Štefánik, který při návratu do vlasti zahynul při leteckém neštěstí nedaleko Bratislavy, a první československý premiér Karel Kramář. Domácími politiky, jejichž dílem bylo vyhlášení Československa, byli vedoucí představitelé Národního výboru Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla, František Soukup a zástupce Slováků Vavro Šrobár.

Tagy: stat oslavy svátek Československo

Zdroje: ČTK