Jaká je nejčastější příčina utonutí v ČR?

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Alkohol, zbytečné riskování nebo přecenění vlastních sil nejčastěji stojí za utonutím lidí v Jihočeském kraji. Od začátku letošního června do konce září se v regionu utopilo devět lidí. Je to o jednoho člověka méně než ve stejném období loni, řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. 

Tragické události po pití alkoholu se často týkají rekreantů, kteří splouvají řeky na lodích. "A vodákům ještě sezona neskončila. Sice v těchto dnech probíhá zamykání řek, ale oni je i po tom sjíždějí," řekl Bajcura. 

Tragickým letošním měsícem z pohledu statistiky byl červen. Tehdy se utopily tři osoby a další dva tonoucí muže zachránili kolemjdoucí nebo záchranáři. Tři lidé zahynuli v řekách a rybníku také v srpnu. Mezi nimi byl třeba i sedmnáctiletý mladík, jenž se utopil na koupališti Rohanov u Vacova na Prachaticku. Policie, potápěči i dobrovolníci po něm pátrali šest dní. 

Přestože podzimní počasí už koupání příliš nepřeje, Bajcura se obává toho, že letošní statistika utonulých na jihu Čech ještě není uzavřena. V chladnějších měsících často nezvládnou situaci na velkých vodních plochách rybáři na loďkách. Například loni v prosinci se utopili na lipenské přehradě dva němečtí mladíci, kteří se převrhli s člunem. "Bohužel i v případě utonutí rybářů hraje často roli alkohol," dodal Bajcura.

Tagy: alkohol policie utonutí

Zdroje: ČTK