Bývalý papežův komorník si odsedí 18 měsíců

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Soud ve Vatikánu dnes poslal bývalého komorníka papeže Benedikta XVI. na půldruhého roku do vězení. Podle rozhodnutí soudu se Paolo Gabriele provinil krádeží tajných dokumentů, které vynášel z Vatikánu. Mluvčí papeže Federico Lombardi řekl, že Benedikt XVI. Gabrieleho s "největší pravděpodobností" omilostní. 

Paolo Gabriele

Paolo Gabriele,zdroj: abcnews.go.com

Žalující strana v takzvané kauze Vatileaks pro Gabrieleho žádala tříletý trest, soud ale přihlédl k řadě polehčujících okolností, třeba k tomu, že bývalý papežův sluha nebyl dříve trestán, nebo že se k činu přiznal. Obhajoba navrhovala osvobození. O tom, zda se proti verdiktu odvolá, počká do doby, než dostane jeho písemné odůvodnění. 

Sám Gabriele dnes u soudu zopakoval, že ho k činu vedla jedině "niterná" láska k římskokatolické církvi a k papeži. "Za zloděje se nepovažuji," řekl. 

Podle rozhodnutí soudu musí Gabriele zaplatit také náklady za soudní řízení. Tento čtyřicátník, otec rodiny, během svého působení ve Vatikánu patřil do nejužšího okruhu osob kolem hlavy katolické církve. 

Mluvčí papeže zdůraznil, že soud k rozsudku dospěl zcela samostatně a bez jakéhokoliv zasahování ze strany vedení katolické církve. 

Gabriele byl zatčen letos v květnu a policie u něho při domovní prohlídce našla přes tisícovku dokumentů. Ty předával novináři Gianluigimu Nuzzimu, který pak popsal intrikaření, mocenský boj, údajnou korupci a homosexuální styky v nejvyšších patrech církve. Jeho kniha vyvolala obrovský skandál a papež kvůli tomu povolal i speciální vyšetřovací komisi složenou ze tří kardinálů.

Tagy: vězení krádež Vatikán

Zdroje: ČTK