Němci oplakávají smrt kancléře, který je vyvedl ze zlých časů

- Aktuality autor: art

V Hamburku v úterý zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt, který stál v čele spolkové vlády v letech 1974 až 1982. Bylo mu 96 let. 

Někdejší německý kancléř Helmut Schmidt

Někdejší německý kancléř Helmut Schmidt,zdroj: Profimedia.cz

Schmidt byl letos dvakrát hospitalizován a od zářijového propuštění z nemocnice zůstával v domácí péči. V úterý ráno ošetřující lékař oznámil, že se exkancléřův zdravotní stav výrazně zhoršil a politik už není při vědomí.

Za Schmidtem dorazila z Británie jeho dcera Susanne a exkancléř podle zdrojů serveru Focus Online zemřel v rodinném kruhu kolem 14:30 SEČ.

Schmidtovo úmrtí vyvolalo v Německu velké pohnutí. "Smrt Helmuta Schmidta mě velmi zasáhla. Byl to vynikající kancléř, jeho úmrtí znamená přelom pro Německo i pro Evropu," uvedl na Twitteru předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který je stejně jako Schmidt členem německé sociální demokracie (SPD).

"Skláním se před životním výkonem Helmuta Schmidta. Byl to přesvědčený sociální demokrat a velký Evropan. Bude nám chybět," uvedl na Twitteru šéf poslanců SPD Thomas Oppermann.

Francouzský prezident François Hollande dnes Schmidta označil za velkého Evropana. "Jestliže existuje euro, vděčíme za to Helmutu Schmidtovi," poznamenal Hollande.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky odešla ve Schmidtovi legenda sociálně demokratické politiky. Schmidt stál v čele vlády "v nelehké době ropné krize a narůstajícího mezinárodního napětí, ale také významných pokroků v oblasti evropské integrace", zdůraznil ve své reakci šéf českého kabinetu.

"Helmut Schmidt byl opravdový státník, jeden z těch, kteří se zasloužili o vznik dnešní Evropské unie, a jako takového by jej měla mít v paměti i dnešní mladá generace. Samozřejmě si jej budu pamatovat také jako výjimečnou osobnost evropské sociální demokracie, s níž jsem měl vzácnou příležitost se osobně setkat. Jeho pohled a myšlení nám budou při řešení výzev, před kterými dnešní Evropa stojí, chybět," prohlásil Sobotka.

Chvála na Schmidta přichází i z tábora jeho politických odpůrců. "Patřil mezi nejvýraznější osobnosti Spolkové republiky," uvedl o exkancléři v tiskovém prohlášení generální tajemník Křesťanskodemokratické unie Peter Tauber. Podle něj zůstal Schmidt výraznou politickou osobností i po svém odchodu z vysoké politiky.

"Jako zkušeného pozorovatele a komentátora politického dění, který se nesnažil věci zkrášlovat, si ho veřejnost vážila až do poslední chvíle. Jeho fundované analýzy a jeho neomylný rozhled z něj dělaly cenného rádce," doplnil Tauber.

Smutek nad Schmidtovou smrtí a soustrast rodině vyjadřují na Twitteru také stovky Němců. Hashtag "HelmutSchmidt" se dnes odpoledne stal nejsledovanějším výrazem mezi německými uživateli této sociální sítě.

Bývalého kancléře připomínají i německá média. Vyzdvihují především jeho vystupování jako krizového manažera, který se musel vypořádat s teroristickou organizací Frakce Rudé armády (RAF) a s celosvětovou hospodářskou recesí. Server deníku Tagesspiegel uvádí, že Schmidt byl až do své smrti nejoblíbenějším německým politikem.

V křesle spolkového kancléře nahradil Schmidt v roce 1974 Willyho Brandta, v jehož vládách předtím zastával posty ministra obrany, financí a hospodářství. Během své vlády se musel vyrovnávat především s následky světové ropné krize i s domácí vlnou násilí, kterou rozpoutala krajně levicová RAF.

Po ukončení svého působení ve vysoké politice byl Schmidt v 80. letech spoluvydavatelem týdeníku Die Zeit, napsal řadu knih a až do vysokého věku se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám.

Tagy: Německo zahraničí německá politika celebrity a slavní úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK