Izrael odmítá dát Palestině peníze, které pro ni vybral

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Nejméně do března Izrael nebude převádět daně vybrané pro palestinskou samosprávu. Řekl to izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Izrael prý zadržené peníze použije ke splácení vysokého palestinského dluhu za elektřinu. Za čtyři měsíce půjde o 400 milionů dolarů (7,8 miliardy korun). 

Izraelští vojáci si chladí žáhu na Palestincích.

Izraelští vojáci si chladí žáhu na Palestincích.,zdroj: 247ureports.com

Izrael zadržel už začátkem prosince měsíční splátku ve výši 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). Reagoval tehdy na to, že Palestinci požádali a získali v OSN vyšší status pro své zastoupení. Z hlediska Izraele tak obcházejí mírové rozhovory. Valné shromáždění OSN Palestině odhlasovalo status nečlenského pozorovatelského státu.

Lieberman v úterý zdůraznil, že čtyřměsíční opatření rozhodně není zmrazením převodu daňových příjmů. Samospráva prý Izraeli dluží 1,6 miliardy šekelů (8,2 miliardy korun). "V příštích čtyřech měsících budeme vyrovnávat dluh a potom rozhodneme, zda převod daní obnovíme. Palestinci mohou zapomenout na to, že by v příštích čtyřech měsících dostali jediný šekel. Ty peníze nám dluží," prohlásil ministr, který je odpůrcem mírových rozhovorů a zastáncem židovských osad. 

Izrael vybírá daň za dovoz do Palestiny

Izrael vybírá ve prospěch Palestinců daň z přidané hodnoty ze zboží dováženého na palestinská území. Měsíčně jde o 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). 

Dnes Lieberman na diplomatické konferenci v Herzliji ostře kritizoval svět za politiku vůči Izraeli. "Mnoho představitelů by nechalo obětovat Izrael bez mrknutí oka. Nehodláme být druhým Československem a obětovat své životní zájmy," řekl s odkazem na předválečné události v Evropě. 

Bezpečnost nade vše, i nad lidská práva

Lieberman nepodporuje ani tlak na to, aby se Izrael v mírových rozhovorech zavazoval k návratu do hranic před válkou z roku 1967, což znamená předat Palestincům západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a východní Jeruzalém. Na západním břehu by to podle něj vedlo k téže situaci, jaká nyní panuje v pásmu Gazy. Z tohoto okupovaného území se Izrael stáhl roku 2005, teď na něm vládne radikální Hamas. 

Další generace Palestinců na odpis vinou podmínek, jež jim Izrael diktuje.

Další generace Palestinců na odpis vinou podmínek, jež jim Izrael diktuje.,zdroj:telegraph.co.uk

S kritikou světa na konferenci vystoupila i bývalá ministryně zahraničí Cipi Livniová. "Potřebujeme, aby nás svět podpořil v našich bezpečnostních nárocích v nesnadném sousedství, v němž žijeme. Rozčiluje mne, když se ve světě srovnává počet mrtvých zabitých naší armádou s počtem obětí teroristů... Teroristům je třeba říci, že jsou věci, které jsou pro svět nepřijatelné," řekla. 

Izrael v listopadu týden bombardoval pozice, z nichž islamisté z pásma Gazy odpalovali na Izrael rakety. Zahynulo přes 160 Palestinců a šest Izraelců. Pak se konalo hlasování ve VS OSN a hned po něm Izrael ohlásil novou výstavbu osad na západním břehu Jordánu a také pozastavení převodu peněz pro samosprávu. Za oba své kroky byl v mnoha zemích kritizován.

Tagy: Izrael Palestina

Zdroje: ČTK