Papež odeslal svůj první tweet, žehnal uživatelům sítě

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pětaosmdesátiletý papež Benedikt XVI. dnes poslal první tweet prostřednictvím svého účtu na Twitteru, jehož uživateli jsou převážně mladí lidé po celém světě. "Drazí přátelé, rád se s vámi spojuji prostřednictvím Twitteru. Děkuji za vaši štědrou odezvu. Ze srdce vám všem žehnám," zněl text "historického" tweetu. 

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI.,zdroj: Mediafax

První tweet se objevil v angličtině. Stejný text bude v jeho následujících tweetech vyslán do světa také ve francouzštině, španělštině, italštině, portugalštině, němčině, polštině a arabštině. Další jazyky by měly přibýt později. Počítá se třeba i s čínštinou. 

Hlava katolické církve má vlastní oficiální účet na sociální síti Twitter, která mu otevírá novou cestu k okamžitému vyslání krátkých vzkazů milionům uživatelů, od 3. prosince. Od té doby se k účtu připojilo více než 700.000 lidí, kteří ho hodlají sledovat. 

Papež Benedikt XVI. na Twitteru

Papež Benedikt XVI. na Twitteru,zdroj:Twitter

Vatikán zároveň varoval uživatele, že lze očekávat falešné vzkazy, jejichž autoři se budou vydávat za papeže. "Vždy budou nejen snahy papeže zesměšňovat, ale objeví se i tweety, které budou vypadat jako pravé, ale budou falešné," řekl poradce pro komunikaci Vatikánu Greg Burke. 

Vyzval uživatele, aby pečlivě prověřovali, zda se jedná o skutečné tweety papeže. Ujistil přitom, že falešné a posměšné tweety, kterých se na síti Tweeter již objevily tisíce, Vatikán nepobuřují. "Twitter je svobodný trh myšlenek a to je dobrá věc," prohlásil Burke. 

Příspěvky budou perlami moudrosti

Twitter je komunikační síť, která umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. To jsou textové příspěvky dlouhé maximálně 140 znaků, které se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho odběratelů. 

Papež osobně napsal své první poselství na Twitteru už loni v červnu, když Vatikán spustil svůj multimediální portál, který přináší aktuální informace o životě církve. 

Svůj účet pod jménem @pontifex papež zřejmě nebude spravovat osobně, protože není příliš zběhlý v používání moderní techniky. Současná hlava katolické církve nejraději píše ručně a obvykle nepoužívá počítač. Jeho zprávy na Twitteru ale budou autentické, ujišťuje Vatikán. Příspěvky prý nebudou žádnými "neomylnými pravdami", ale spíše "perlami moudrosti". 

Vatikán se v poslední době čím dál víc snaží udržovat kontakt s věřícími prostřednictvím internetu. Hodně využívá YouTube, ale třeba Facebook zatím nechává stranou. Pro komunikaci mezi papežem a věřícími se prý nehodí, protože je příliš osobní a navíc vyžaduje větší nasazení při aktualizaci obsahu.

Tagy: Twitter Papež Vatikán

Zdroje: ČTK