Hamáček povede dál ČSSD, v projevu pohrozil odchodem z vlády

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 3. 2019 17:55) - Aktuality autor: šar

Funkci předsedy sociální demokracie dnes na volebním sjezdu v Hradci Králové obhájil Jan Hamáček, získal velkou většinu, zhruba 86 procent hlasů. Byl jediným kandidátem, stranu povede další dva roky. ČSSD si také schválila nové stanovy, které jí mají umožnit pružnější rozhodování. Nebude už mít kvóty pro zastoupení žen na kandidátních listinách do některých voleb a v nejužším stranickém vedení nebude muset být aspoň jedna žena. Podle nových stanov také zanikne ústřední výkonný výbor, což je nyní nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy.

ČSSD má sjezd, co všechno si od něj slibuje?

ČSSD má sjezd, co všechno si od něj slibuje?,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Předseda opoziční ODS Petr Fiala míní, že znovuzvolení Hamáčka znamená, že ČSSD bude nadále v područí Zemana a Babiše a že bude pokračovat vládní "soutěž v populismu."

Již před polednem na sjezdu jako host vystoupil také prezident Miloš Zeman, někdejší předseda ČSSD. Řekl, že v květnových volbách do Evropského parlamentu bude hlasovat pro sociální demokracii. Vyzval stranu, aby nezapomínala na široký okruh voličů, který kromě zaměstnanců zahrnuje i důchodce. Tuto většinu podle něj ČSSD někdy opomínala, když dávala přednost liberálním voličům a menšinám. Vyjádřil spokojenost s tím, že sociální demokraté vstoupili do vlády s ANO.

Staronový předseda strany Hamáček v projevu odmítl názor, že ČSSD splnila svou historickou úlohu a je mrtvou stranou, vyzval sociální demokracii k většímu sebevědomí a k plnění aktivní funkce jediné levicové strany ve vládě.

Obhajoval také rozhodnutí strany vstoupit před rokem do vlády s ANO, zmínil například růst platů ve veřejné sféře a minimální mzdy, zvýšení důchodů a zrušení karenční doby. Zároveň pohrozil odchodem sociálních demokratů z menšinové vlády s ANO, pokud se hnutí vedené Andrejem Babišem bude sbližovat s pravicí. Uvedl však, že dohody uzavřené s ANO se zatím plní a pokud se na tom nic nezmění, bude ČSSD ve vládě pokračovat. Mezi prioritami pro dialog s vládním partnerem jmenoval zavedení sektorové daně a progresivní zdanění.

Foldyna i Hašek kritizovali 

S kritikou dnes vystoupil končící místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle něj sociální demokracie zapomněla na tradiční voliče a zamířila k neomarxismu.

Nynější politiku ČSSD kritizoval ve sjezdové diskusi i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, podle něj jen účast ve vládě sociální demokracii hlasy voličů nezajistí.

Na sjezdu vystoupili také zahraniční hosté, mezi nimi místopředseda Evropské komise Nizozemec Frans Timmermans. Spolu s lídrem pro evropské volby ČSSD Pavlem Pocem a europoslankyní Olgou Sehnalovou představil hlavní teze pro evropské volby, například vyšší platy, jednu kvalitu potravin pro celou EU či zlepšování pracovních podmínek.

Na programu dvoudenního sjezdu je ještě mimo jiné volba dalších členů vedení strany, jediným kandidátem na prvního místopředsedu je Roman Onderka. Ministr kultury Antonín Staněk oznámil, že nebude kandidovat na řadového místopředsedu.

Tagy: ČSSD Česko domácí ministr vnitra český prezident česká politika česká levice pravice a levice

Zdroje: ČTK