Drogy: V Česku zůstává problémem číslo jedna pervitin

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Největším problémem Česka podle policie zůstává pervitin - policisté a celníci loni odhalili 307 laboratoří na jeho výrobu. V roce 2009 to bylo 342 varen, o rok dříve 434, kdy šlo zároveň o největší počet od roku 2000.

Ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych řekl, že o obchod s pervitinem se stále častěji začínají zajímat vietnamské zločinecké struktury. Jejich doménou přitom bylo v minulých letech pěstování konopí. 

"Ve srovnání s Evropou je to poměrně velké číslo, i když podotýkám, že drtivá většina z těchto laboratoří jsou laboratoře takzvané malé, kuchyňské, jsou to jednoznačně velmi jednoduché výrobny, které produkují velmi malá množství," uvedl Frydrych k počtu odhalených laboratoří na výrobu pervitinu v loňském roce.

Látky na výrobu se vozí z Polska či Německa

Doplnil, že po omezení prodeje léků s pseudoefedrinem, které se často používají k výrobě pervitinu, se přípravky dovážejí z okolních států, například z Polska nebo Německa. 

Stále častěji se podle Frydrycha do dovozu potřebných látek a následné výroby drog zapojují organizované skupiny založené na příslušnosti k etniku. V minulých letech to prý byli především Albánci, kteří dováželi efedrin ze států bývalé Jugoslávie, nyní panuje obava z "razantního nástupu" Vietnamců. V současnosti se prý snaží získat větší vliv na drogových trzích, například prostřednictvím nasazování velmi nízkých cen v porovnání s konkurencí. 

V Česku je 60 tisíc ´intenzivních uživatelů´ marihuany

Velký nárůst loni zaznamenala policie u velkých pěstíren konopí - zatímco předloni přišla na 84 pěstíren, loni jich odhalila 145. Snížení počtu intenzivních uživatelů konopí, tedy lidí, kteří kouří marihuanu každý den, je podle ředitele sekretariátu rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Jindřicha Vobořila jednou z priorit vlády pro oblast drog.

Podle Vobořila je v Česku asi 60 tisíc intenzivních uživatelů konopí. Další prioritou je například snížení míry problémového užívání pervitinu a heroinu. 

Frydrych upozornil na některé aktuální problémy, jedním z nich jsou úniky substitučního přípravku - subutexu, pomocí něhož se lidé léčí ze závislosti, na nelegální trh. Podle šéfa NPC se to týká hlavně Prahy. Uživatelů subutexu je podle odhadů v Česku přes 5000.

Tagy: policie Česko pervitin

Zdroje: ČTK