Dobeš chce dát stamiliony určené VŠ na splátky Technické knihovny

- Aktuality autor: Danica Klein

Ministerstvo školství chce z letošního rozpočtu na vědu a vysoké školy vzít 468 milionů korun a dát je na splátky Národní technické knihovny.

Ministerstvo odsunulo dvě investice v oblasti vysokých škol až na příští rok, zbylými penězi chce mimo jiné zalepit i finanční díru vzniklou výpadkem odvodů na sport ze Sazky. Záměr ale musí ještě odsouhlasit sněmovní rozpočtový výbor, žádostí se bude příští týden zabývat vláda.

Odloženo na rok 2012

Vysoké školy mají letos k dispozici částku přes 22 miliard, univerzity si dlouhodobě stěžují na podfinancování a na trvalé snižování částky na studenta. Přesun 468 milionů ministerstvo obhajuje tím, že plánované pořízení nové budovy pro Vysokou školu umělecko-průmyslovou a rekonstrukci objektu Slezské univerzity v Opavě bylo odloženo na rok 2012.

Dalších 28 milionů chtějí úředníci vzít z programu na rozvoj škol a výchovných zařízení. Ministerstvo totiž plánuje síť ústavů zredukovat, a proto letos nezahájilo žádné opravy. 
Z ušetřených peněz chce úřad použít 346 milionů na financování nové budovy Národní technické knihovny.

Úvěr se má splácet až do roku 2013, jen pro příští rok by mělo ministerstvo zaplatit 300 milionů. "Přerozdělení prostředků státního rozpočtu umožní uspíšení těchto splátek," tvrdí úředníci.

139 milionů na sport

Národní technická knihovna vyrostla v roce 2009 v pražských Dejvicích za téměř 2,4 miliardy korun. Kvůli nehospodárné stavbě kritizoval ministerstvo Nejvyšší kontrolní úřad, podle nějž se náklady na metr čtvereční zvýšily oproti původním plánům o 38 procent.

Z peněz ubraných vysokým školám chce ministerstvo přisypat 139 milionů také na sport. "Zásadní výpadek odvodů ze společnosti Sazka v letošním roce je příčinou aktuální krizové situace v oblasti podpory v oblasti sportu a mládeže. Posílení těchto oblastí pomůže tuto krizi zmírnit," uvedlo ministerstvo. Dalších 11 milionů má jít na podporu mládeže.

Tagy: finance dobes

Zdroje: ČTK