Do voleb se zatím přihlásilo jen sedm stran

- Aktuality autor: red

Do letošních sněmovních voleb se týden před konečným termínem přihlásilo sedm politických uskupení. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů na krajských úřadech, které přihlášky k volbám přijímají.

Z parlamentních seskupení své kandidátní listiny odevzdaly zatím pouze KSČM a Strana zelených, z neparlamentních stran pak Věci veřejné, Suverenita, SPR-RSČ, Volte Pravý Blok www.cibulka.net a Liberálové.CZ. 

Strany s předkládáním přihlášek otálejí déle než v minulých letech. Loni i před čtyřmi lety mělo týden před termínem kandidátky odevzdáno devět uskupení. Poslední možnost odevzdat kandidátky pro letošní volby budou mít strany v úterý 23. března do 16:00. 

Počet přihlášených není ve všech krajích stejný, nejvíce - po čtyřech - mají v Královéhradeckém, Zlínském a Plzeňském kraji. Naopak třeba ve čtyřech regionech se k volbám přihlásila pouze dvě uskupení. Podle Aleny Karvánkové z legislativního odboru jihočeského krajského úřadu už ale celkem osm stran zaplatilo příspěvek na úhradu volebních nákladů ve výši 15 tisíc korun. 

Zaplacení této kauce je jednou z podmínek pro připuštění do volebního ringu. Pokud kandidáti a kandidátky stran a hnutí, které se nominují, budou splňovat i další zákonné požadavky, třeba podmínku dosažení věku 21 let, budou nejpozději 9. dubna k volbám zaregistrováni. 

Loni se k předčasným sněmovním volbám, které měly být v říjnu, ale nakonec se neuskutečnily, přihlásilo celkem 22 politických uskupení. Při posledních řádných volbách do PS v roce 2006 jich bylo o čtyři více.

Tagy: sněmovna strany prihlasky

Zdroje: ČTK