Senát odmítne zvýšení mateřské na loňskou úroveň

- Aktuality autor: red

Senát podle očekávání hlasy pravice velmi pravděpodobně odmítne novelu o zvýšení mateřské na loňskou úroveň. Doporučil mu to v úterý jeho sociální výbor.

Lidoveckou novelu, kterou ve sněmovně prosadily hlasy levice a zelených, její kritici odmítají kvůli zvyšování výdajů státního rozpočtu. Senát bude o osudu novely rozhodovat příští středu. 

Sněmovna sice Senát zřejmě přehlasuje, poslední slovo by ale mohl mít prezident Václav Klaus. Několikrát uvedl, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval schodek státního rozpočtu. Sněmovna by v závěru svého funkčního období už jeho veto nemusela dokázat přehlasovat. 

Podle ministra financí Eduarda Janoty by zvýšení mateřské a další související změny zvedly státní výdaje o 1,9 miliardy korun. Pokud by novela byla přijata, peníze by musel získat dalšími úsporami ve státní správě včetně mzdových výdajů. Ministr by si proto přál, aby Senát normu schvalovanou v předvolební době zamítl. 

Odmítnutí novely výborem bylo podle jeho předsedkyně Aleny Palečkové (ODS) poměrně těsné - 6:5. "Přesně takové je rozložení sil ve výboru," dodala jeho předsedkyně. 

Lidovecká novela je adeptem na vrácení sněmovně už kvůli tomu, že poslanci v rámci jejích úprav schválili dvě odlišné formulace přechodných ustanovení, podle nichž se mají dávky vyplácet zpětně od 1. ledna 2010. Pokud Senát návrh pouze odmítne, sněmovna by jej mohla přehlasovat, ale na textu novely by nemohla nic změnit. 

Matky by si v případě schválení novely přilepšily podle svého příjmu až o několik tisíc korun měsíčně, stát by to přišlo asi na 1,5 miliardy korun. Novelou se současně na podnět ČSSD ruší karenční neboli čekací doba pro vyplácení ošetřovného a prodlužuje se o tři dny, což by státní kasu přišlo přibližně na 400 milionů korun.

Tagy: sněmovna Senát ČR socialni výbor materska

Zdroje: ČTK