Další český voják padl v Afghánistánu

AKTUALITA - Zprávy autor: red

Česko přišlo v Afghánistánu o dalšího vojáka. Zabil ho příslušník afghánské armády.

Čeští vojáci na snímku z roku 2014 procházejí kolem příslušníka afghánské armády během hlídky v provincii Parván

Čeští vojáci na snímku z roku 2014 procházejí kolem příslušníka afghánské armády během hlídky v provincii Parván,zdroj: Profimedia.cz

Voják zahynul v pondělí při útoku na vozidlo české armády na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. Další dva vojáci byli zraněni, jejich životy ale nejsou ohroženy. Česká armáda to oznámila na svém webu.

Na spojence zaútočil v 11:20 SELČ voják afghánské armády. Deník The New York Times s odvoláním na afghánské představitele píše na svém webu, že střelba následovala po hádce, do které se čeští vojáci připletli. Afghánský voják začal pálit v afektu. 

Usmrcen byl rotný T. P., ročník 1976. "Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám," sdělila armáda.

Rodiny vojáků byly o útoku informovány, mají po ruce vojenské psychology.

Premiér Andrej Babiš na Twitteru oznámil, že chce s ministrem obrany Lubomírem Metnarem jednat o opatřeních, která by mohla útokům na české vojáky zabránit. Předseda vlády i další politici vyjádřili rodině padlého vojáka soustrast. Metnar na Twitteru napsal, že prožívá nejtěžší období kariéry.

Při jiném útoku minulý týden utrpělo v Afghánistánu zranění pět českých vojáků, jeden z nich vážné. Na začátku srpna zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném bombovém útoku tři čeští vojáci. K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.

Česká armáda má v Afghánistánu 350 vojáků. Největší jednotka má na starost ostrahu spojenecké základny Bagrám. Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. 

V provincii Herát pomáhají čeští vojáci s výcvikem afghánských jednotek. Právě příslušník jedné z nich v pondělí na Čechy spustil střelbu.

Tagy: Afghánistán domácí NATO česká armáda zahraniční

Zdroje: New York Times,ČTK