ČSSD nebude bránit Zemanovi v cestě do Moskvy, slibuje Sobotka

- Aktuality autor: pal

Sociální demokracie nebude blokovat cestu Miloše Zemana do Moskvy na oslavu 70. výročí konce druhé světové války. Po středečním jednání s prezidentem to oznámil předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Ostatní strany vládní koalice ale s prezidentovou cestou do Ruska mají problém. Nelíbí se jim, že by hlava českého státu na vojenské přehlídce stála vedle ruského prezidenta a severokorejského diktátora. 

Podle Sobotky Zemanova cesta do Moskvy nezmění nic na českém postoji k tomu, jak se Rusko chová na Ukrajině

Podle Sobotky Zemanova cesta do Moskvy nezmění nic na českém postoji k tomu, jak se Rusko chová na Ukrajině,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

"Sociálnědemokratičtí ministři nechtějí blokovat cestu prezidenta do Moskvy. Jsme přesvědčeni, že tuto cestu je potřeba vnímat v kontextu 70. výročí osvobození Československa," prohlásil šéf kabinetu. Zároveň připomněl, že při osvobození Československa zahynulo přes 100 tisíc sovětských vojáků a podle něj je potřeba uctít jejich památku.

Sobotka také řekl, že Zemanova cesta do Moskvy neznamená, že by Česká republika změnila svůj kritický postoj k aktivitám Ruska na Ukrajině.

Kritiku především vyvolává Zemanova účast na přehlídce ruské armády po boku Putina a severokorejského diktátora Kim Čong-una. Lidovci už pohrozili, že prezidentovu cestu nepodpoří. Způsob, jakým chce Zeman uctít padlé sovětské vojáky, se nelíbí ani ministrovi financí a vicepremiérovi Andreji Babišovi.

Sobotka se Zemanem jednal i o sporu českého prezidenta s americkým velvyslancem Schapirem. "Ta odlišná stanoviska v této věci jsme si podrželi," řekl premiér po schůzce. 

Tagy: Česko Sobotkova vláda česká vláda český prezident česká politika česko-ruské vztahy

Zdroje: ČTK