ČSSD: Jestli Bárta v kauze ABL lhal, měl by odstoupit

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval ministra dopravy Víta Bártu (VV), aby odstoupil z vlády, pokud se prokáže, že loni v září lhal o sledování politiků ODS Bártovou bývalou společností ABL.

První informace o této kauze přinesla MF Dnes už loni v září. Bárta tehdy vše popřel a dal čestné slovo premiéru Petru Nečasovi (ODS), že jeho lidé občanské demokraty nesledovali. 

Podle Sobotky se v minulých dnes objevily nové skutečnosti, které nasvědčují tomu, že neříkal pravdu.

Lhář nemá ve vládě co dělat

"My bychom byli velmi rádi, kdyby se rychle potvrdilo v rámci šetření, zda ministr Bárta lhal, či nikoliv. A pokud se prokáže, že v této věci občanům lhal, pak by měl z vlády okamžitě odejít," uvedl Sobotka. Doplnil, že občané mají právo požadovat, aby měl člen vlády "alespoň minimální morální integritu". Podle Sobotky nemá člověk, který vědomě lže, ve vládě co dělat. 

Předseda bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD) dodal, že mnohem větší pochybení než u ABL vidí u toho, kdo si službu objednal. "Je nepřípustné, aby si někdo zadal sledování svého politického konkurenta, dokonce ze stejné strany, a aby to platil z veřejných peněz," uvedl Bublan. 

Boje uvnitř ODS na Praze 11

Podle informací zmíněného deníku byla klientem, který si sledování politiků objednal, radnice Prahy 11, kde vládla ODS - a mohlo jít tedy o vnitrostranický boj. List tak soudí podle označení zakázky symbolem P11. Starosta radnice Dalibor Mlejnský (ODS) ale tyto informace popřel. Radnice si prý takové služby nikdy neobjednala. 

Na Jižním Městě spolu dlouhodobě zápasí dvě skupiny uvnitř ODS. První reprezentuje velmi kontroverzní starosta Mlejnský. V roce 2006 získal stranickou podporu a na základě toho vládne od roku 2006 na místní radnici. Do druhého křídla patří bývalá starostka Marta Šorfová, která byla prý bezpečnostní agenturou sledována. 

Výkonná rada ODS v reakci na nové informace o kauze Bártu v pondělí vyzvala, aby roli agentury ABL ve sledování komunálních politiků ODS veřejnosti vysvětlil. Informace o této kauze jsou podle ODS alarmující. Bárta dnes uvedl, že se ke kauze vyjádří do tří dnů.

Tagy: výzva ČSSD lež bárta rezignace

Zdroje: ČTK