Němci kvůli tragédii na loňské Loveparade vyšetřují 16 lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Státní zastupitelství v Duisburgu vyšetřuje kvůli loňskému neštěstí na taneční party Loveparade v tomto západoněmeckém městě šestnáct lidí. V tlačenici v červenci zemřelo jednadvacet lidí z davu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Z toho, že tragédii spoluzavinili podezírají německé úřady úředníky radnice, pracovníky organizátorské firmy a policie ze zabití a zranění z nedbalosti. Starosta Duisburgu Adolf Sauerland ani organizátor akce Rainer Schaller, kterým byla přičítána hlavní odpovědnost za tragédii, mezi vyšetřovanými nejsou. 

Vyšetřování se týká jedenácti úředníků města, čtyř zaměstnanců organizátorské firmy a jednoho policisty. "Stanovení počátečního podezření nutně neznamená, že se obvinění budou muset zodpovídat před soudem," uvedlo podle agentury DPA státní zastupitelství v prohlášení. Teprve další vyšetřování podle něj ukáže, zda a proti kterým podezřelým bude vzneseno obvinění. Dosud bylo vyšetřování vedeno proti neznámému pachateli. 

Starosta tlak na své odvolání ustál

Tragédie se odehrála loni 24. července v tlačenici v tunelu, který tisíce účastníků přiváděl do dějiště technoparty, uzavřeného areálu někdejšího nákladního nádraží. V nastalé panice bylo ušlapáno jednadvacet lidí a další stovky osob byly zraněny. 

Město, policie i organizátor čelili od počátku obvinění pozůstalých a veřejnosti, že podcenili rozsah akce a nedostatečně ji zabezpečili. Všechny tři subjekty ale své pochybení odmítly a vinu přehazovaly na druhé. Starosta Sauerland kvůli tragédii čelil výzvám ke svému odstoupení. Hlasování v městské radě ale ustál.

Tagy: úmrtí vyšetřování

Zdroje: ČTK