Ohrožení je už jen na Labi a Ohři, hladiny řek klesají

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nejvyšší povodňový stupeň - ohrožení platí v Ústeckém kraji stále na třech místech, a to na Labi v Ústí a v Děčíně a na Ohři v Lounech. Hladiny všech řek v Česku ale klesají. Informuje o tom na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Další záplavy zatím hrozit nebudou.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Labe v Ústí kleslo ve čtyři odpoledne na 698 centimetrů, což je za posledních osm hodin pokles o 26 centimetrů. Povodí Labe podle mluvčí ústeckého magistrátu Ivany Solničkové očekává do středečního rána pokles na 650 centimetrů. Hranice pro možné zrušení třetího povodňového stupně je v Ústí 600 centimetrů. Do normálu se ale bude řeka v Ústí vracet nejméně týden.

Povodně lákají lidi na vyhlídky

Povodeň vyvolala v obyvatelích Ústí nebývalý zájem o výhled ze zámečku Větruše nad městem. Svezení lanovkou si podle mluvčího Ústeckého kraje Zdeňka Rytíře nenechalo o víkendu ujít 2500 lidí, lanovka jezdila v nejkratším, patnáctiminutovém intervalu. "Od otevření lanovky to byl zatím největší zájem," dodal Rytíř. 

Labe kulminovalo v Ústí v pondělí dopoledne na 753 centimetrech, což je méně, než kolik předpovídaly prognózy hydrologů. Přesto způsobilo ve městě řadu problémů a uzavírek, kvůli nimž se v pondělí potýkalo s rozsáhlými dopravními zácpami nejen krajské město, ale i obce na trasách přes České středohoří, kudy je nyní vedena veškerá tranzitní doprava. V Ústí nad Labem voda zalila pobřežní komunikace, po nichž projíždí většina aut ve směru od Prahy nebo od Děčína. 

Na Ohři v Lounech bude do večera už jen druhý stupeň

Situaci pomáhá především snížený přítok z Ohře, která se sice v Lounech drží na třetím povodňovém stupni, ale průtok je ve srovnání s kulminací asi o pětinu nižší. Ke zrušení třetího povodňového stupně zbývaly podle měření v 15:00 čtyři centimetry. 

Ohře v Lounech kulminovala v sobotu večer na 562 centimetrech, což je podle dostupných údajů nejvyšší stav od roku 1968, kdy je začala chránit přehrada Nechranice. Správa povodí skrz ně v době největšího náporu pustila jen asi dvě třetiny vody a zbytek zadržela za hrází. 

Na druhém povodňovém stupni se stále drží ještě řeka Bílina v Trmicích. Do prvního stupně jí v 15:00 zbývalo 19 centimetrů, hladina ale klesá jen velmi pomalu, centimetrový pokles trvá i několik hodin. První stupeň, tedy bdělost, je ještě na pětadvaceti místech na tocích v celém Česku, zejména ve středních, západních a jižních Čechách, ale i na jižní Moravě.

Tagy: pokles počasí záplavy Labe reky

Zdroje: ČTK