ČSSD by jasně vyhrála volby

- Aktuality autor: Danica Klein

Sociální demokracie by ve sněmovně nyní získala 81 mandátů a občanští demokraté 49. Po 35 křeslech by pak měly k dispozici TOP 09 a KSČM. Jiná politická strana by se do dolní parlamentní komory už nedostala. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM, podle níž si ale ODS od předchozího měsíce pohoršila, naopak TOP 09 polepšila. Podpora ČSSD a KSČM je stabilní.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle modelu stranických preferencí by ČSSD nyní volilo 25,7 procenta lidí a její postavení je tak téměř stabilní. Strana by ale zvětšila svůj náskok před ODS, které podpora klesla. Nyní ji preferuje 14,7 procenta občanů, v říjnu to bylo o procentní bod lidí více.

Komunisté a TOP 09 skončili na jedenáctiprocentní úrovni preferencí. Přitom KSČM se od předchozího měsíce podpora téměř nezměnila, naopak TOP 09 narostla o 1,7 bodu.

Pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny jsou podle STEM nejblíže lidovci, kteří získali 2,9 procenta stranických preferencí. Je ale nutné počítat se statistickou chybou, která je u menších stran plus minus 1,5 procentního bodu, a u větších kolem 2,5 bodu.

Tagy: ČSSD ODS parlament

Zdroje: ČTK