Kocourek už není ministrem. Nástupce zatím neznámý

- Aktuality autor: Danica Klein

Prezident Václav Klaus přijal demisi ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). Novinářům to po dnešní schůzce s hlavou státu řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Jméno Kocourkova nástupce zatím premiér neoznámil. Nového ministra chce vybrat nejpozději příští týden. Kocourek se rozhodl odejít z vlády ve středu kvůli aféře kolem podezřelého obchodu s 16 miliony korun, které skončily na účtu jeho matky.

S kým jednal?

"Samozřejmě jsme se bavili i o tom, co dále s tímto ministerstvem, ale žádná konkrétní jména v tuto chvíli nejsou na stole, respektive není důvod o nich blíže spekulovat. Svou představu samozřejmě mám, ale nevidím důvod ji nyní říkat. Jsem přesvědčený, že není důvod to nějak zbytečně protahovat, čili já bych to řešení viděl nejpozději příští týden," řekl Nečas po setkání s Klausem na Hradě. Schůzka trvala asi 45 minut.

Premiér dodal, že rozhodnutí o novém ministrovi je jeho odpovědnost, přirozenou součástí jmenovacího procesu ale podle něho je i to, že věc konzultuje se spolustraníky z ODS. "Mluvím s řadou lidí, ale nevidím důvod teď nějak specifikovat, s kým jsem jednal," odpověděl na dotaz, zda již hovořil se všemi kandidáty.

Chtěli jeho odchod

O vládním angažmá jednal Nečas s poslancem ODS a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem. Média zmiňovala mezi možnými nástupci Kocourka také šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru, předsedu ústecké ODS Jana Kubatu či někdejšího ministra průmyslu Martina Římana.

Kocourek možnost korupce v souvislosti s 16 miliony korun na účtu své matky popřel. Prohlásil, že peníze byly jeho a svěřil je společnosti Key Investments proto, aby je "odklonil" od problémů s rozvodem v roce 2008. Politici vládní koalice i někteří jeho straničtí kolegové ale uvedli, že ministr vysvětlení peněz nezvládl, a chtěli jeho odchod.

Tagy: ministr demise Kocourek

Zdroje: ČTK