Co ohrožuje olympiádu v Tokiu?

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Všechna olympijská města se obávají korupce nebo teroristického útoku, ovšem nad Tokiem se vznáší ještě jedna hrozba - ničivé zemětřesení. Tři roky před olympijskými hrami, které začnou 24. července 2020, se pořadatelé usilovně snaží rozptýlit obavy sportovců a návštěvníků obří sportovní události. A připravit se, jak nejlépe je to možné. 

Velká sportovní událost přináší i spoustu starostí

Velká sportovní událost přináší i spoustu starostí,zdroj: Profimedia.cz

"Japonsko je sice zranitelné vůči zemětřesení, ale stavební normy tady jsou jedny z nejpřísnějších na světě," ujišťuje Satoru Sunada z tokijské radnice, který má na starosti olympijské stavby.

Většina infrastruktury byla posílena po vzoru stadionu Ariake, který stojí na mohutných tlumičích nárazů z kaučuku. Na tomto stadionu se bude hrát volejbal. "Uděláme vše, co je v našich silách, abychom každému zajistili přežití v případě, že by nastalo silné zemětřesení," slibuje Sunada, kterého cituje agentura AFP. Zdůrazňuje přitom, že všechny stavby splňují velmi náročné požadavky.

"Tokio je jedním z měst, která jsou na přírodní katastrofu připravena nejlépe, a to právě proto, že nebezpečí je známo," uvádí generální ředitel organizačního výboru Toširo Muto.

Podle nedávných simulací může zemětřesení pod metropolí nastat v nadcházejících 30 letech s pravděpodobností 70 procent. Kdyby se tak opravdu stalo, může otřes o síle 7,3 stupně usmrtit až 23 tisíc lidí, z toho 70 procent při požárech, a vést ke zhroucení 610 tisíců staveb.

Podle studie švýcarské zajišťovny Swiss Re z roku 2013 patří Tokio a sousední město Jokohama k těm obydleným zónám, které jsou nejvíce ohroženy zemětřesením a cunami. Tokio je zároveň jediným městem světa, které leží na třech tektonických deskách a podobné katastrofy už zažilo. Především v roce 1923, kdy oblast Kantó zasáhlo silné zemětřesení, které zničilo město Jokohama a jižní části Tokia. Zahynulo při něm tehdy více než 100 tisíc lidí.

"Kdyby velmi silné zemětřesení udeřilo v oblasti Tokia do olympijských her v roce 2020, nebylo by pak otázkou, zda hry pořádat, nebo ne, ale zda se z toho japonská ekonomika vzpamatuje," upozorňuje Naoši Hirata z Ústavu pro předvídání zemětřesení při Tokijské univerzitě.

Připraveni i na cunami 

A kdyby zemětřesení doprovázelo cunami? I v tomto případě pořadatelé olympijských her uklidňují: olympijské instalace v Tokijském zálivu jsou na náspech a chrání je hráze, které odolají přílivu o výšce téměř dvou metrů.

Příroda se ale někdy může projevit mnohem ničivěji. "Škody by mohly značně přesáhnout naše předpoklady," soudí vědec Kožiro Suzuki, který se specializuje na studium zemětřesných vln cunami. "Když je vlna cunami vyšší než deset metrů, neodolají ani železobetonové zdi. Nemůžeme spoléhat pouze na hráze. Důležité je rovněž zajistit evakuaci," říká.

Tokijská radnice připravuje příručku v několika jazycích, v níž návštěvníkům olympijských her vysvětluje, jak v případě katastrofy postupovat. Japonci jsou na takové situace připravováni od kolébky, ale návštěvníci her, sportovci a všichni, kteří do Tokia zavítají poprvé, nebudou vědět, kam a jak se uchýlit, kdyby se něco takového přihodilo, říká expert na přírodní katastrofy z Tokijské univerzity Manabu Takahaši. Paniku může vyvolat i slabší otřes, který je v Tokiu běžný.

Tagy: zahraničí Japonsko bezpečnost Asie olympijské hry věda a technika památky a architektura zemětřesení a sopečná činnost monitor

Zdroje: ČTK