V Česku přibyly čtyři desítky nakažených prasečí chřipkou

- Aktuality autor: red

V Česku je hlášeno dalších 43 případů prasečí chřipky. Celkem se eviduje už téměř 400 potvrzených případů. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví.

Počty nově nakažených nyní stoupají po desítkách týdně, minulý týden Národní referenční laboratoř pro chřipku potvrdila 37 nových případů.

Podle spolutvůrce nemocničních pandemických plánů Václava Chmelíka stojí Česko na prahu první vlny chřipkové pandemie. Prasečí chřipka si zatím v ČR vyžádala jednu oběť.

Od prvního případu onemocnění v Česku koncem května už hygienici v Česku potvrdili 394 nemocných. O první vlně se mluvilo už o prázdninách, kdy na přelomu července a srpna přibývalo až 50 nemocných týdně. Pak se ale situace zklidnila a nárůsty už nebyly tak vysoké.

Průběh onemocnění je zatím mírný, Česko má jednu oběť, ženu z Karlovarska. Úmrtí u ní souviselo s celkovým oslabením organismu řadou dalších onemocnění. V téže nemocnici se léčí ještě dva muži, stav jednoho se výrazně zlepšil, druhý zůstává ve velmi vážném stavu.

Minulý týden potvrdily testy nákazu prasečí chřipkou u 14 studentů a dvou dospělých z českobudějovického gymnázia, onemocnělo i pět studentů táborského gymnázia. "Tato forma chřipky poměrně postihuje zdravé kategorie obyvatelstva, v tom se liší od chřipky sezonní," řekl epidemiolog Roman Prymula.

Prasečí chřipka podle něj postihuje nejčastěji lidi od 24 do 45 let. "V řadě případů umírá jedinec, který je jinak zcela zdráv," dodal s odkazem na případy ze zahraničí. Odborníci doporučují nechat se očkovat proti běžné chřipce, aby se předešlo zdravotním komplikacím v případě souběhu onemocnění.

Očkovat proti prasečí chřipce se má v Česku začít koncem listopadu. Návrh počítá s očkováním půl milionu lidí. Zahrnuje to 250.000 chronicky nemocných pacientů, 137.000 zdravotníků a 113.000 zástupců kritické infrastruktury. Vláda objednala milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce, rezerva umožňuje zahrnout do očkování také všechny těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Uvažuje se o očkování dětí, zatím chybějí testy.

Tagy: chřipka

Zdroje: ČTK