Cestování mimo EU půjde i bez pasu, postačí občanka

- Aktuality autor: Danica Klein

Lidé by mohli cestovat jen s občanským průkazem místo pasu i do zemí mimo Evropskou unii. Podmínkou ale bude, že s tím tyto neunijní státy budou souhlasit. Změnu má přinést novela zákona o cestovních dokladech, kterou dnes Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Novelu před dalším schvalováním posoudí sněmovní výbor pro veřejnou správu. 

Cestovní pas

Cestovní pas,zdroj: Archiv

Novelu připravilo ministerstva vnitra kvůli tomu, že některé balkánské státy umožnily po vstupu ČR do EU na základě svého rozhodnutí vstup českým občanům jen na občanský průkaz. Nejprve tak učinilo Chorvatsko, postupně se však přidávaly další. 

Předloha předpokládá, že s používáním občanského průkazu jako cestovního dokladu musí cílová země výslovně souhlasit. Proto by tento způsob cestování měl fungovat buď na základě dvoustranných mezinárodních smluv nebo na základě jednostranného rozhodnutí států. Ministerstvo zahraničí také musí mít v případě definitivního schválení novely povinnost zveřejnit ve sbírce zákonů seznam států, do nichž je možné bez pasu cestovat. 

Policisté mají podle souběžné změny zákona o policii kontrolovat, aby se přes vnější hranice EU nedostal člověk s uloženým zákazem vycestování. Vnitro předpokládá, že vzhledem k nízké četnosti ukládání takového zákazu a kontrolám v letecké dopravě, by náklady na toto policejní opatření neměly přesáhnout jeden milion korun.

Tagy: cestování EU pas

Zdroje: ČTK