Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Čeští manželé objevili obří záhadnou krysu

Čeští manželé objevili obří záhadnou krysu
zdroj: tisková zpráva

VIDEO. Manželský pár vědců objevil jednoho z největších hlodavců světa, který byl doposud zachycen jen jednou v historii a to před 37 lety.

Krysa dinagatská je velmi vzácný myšovitý hlodavec ze skupiny obláčkových krys a žije pouze na jednom malém ostrově na Filipínách. Doposud byla známá jen z jednoho jediného odchytu v roce 1975. Od té doby po ní bezúspěšně pátralo mnoho vědeckých expedic.

To se změnilo až letos, kdy šedohnědého hlodavce, o kterém se dlouho soudilo, že vyhynul, natočili na ostrově Dinagat čeští badatelé manželé Řehákovi. Pořídit video s krysou dinagatskou se podařilo vůbec poprvé v historii.

Unikátní krysa má nápadný chlupatý černobílý ocas, je velká až 70 centimetrů a jedná se o kriticky ohrožený druh. Vědci včetně zooložky Milady Řehákové se proto chtějí zasadit o její co největší ochranu.

“Musíme pečlivě zvážit další kroky, které povedou k účinné ochraně tohoto znovuobjeveného druhu. Místní lidé by měli být hrdí na výjimečnost tohoto druhu, který se nevyskytuje nikde jinde na světě, a měli by být do jeho ochrany aktivně zapojeni“, soudí doktorka Řeháková.