Česko jaderné elektrárny neodstaví, říká Nečas

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česko se nechystá odstavovat jaderné elektrárny. V souvislosti s událostmi v Japonsku a rozhodnutím Německa pozastavit provoz sedmi nejstarších reaktorů a přezkoumat jejich bezpečnost to Českému rozhlasu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekl premiér Petr Nečas (ODS).

"Já si nedovedu představit, že bychom zastavovali jaderné elektrárny. To by u nás vedlo k ekonomickým problémům na hranici ekonomické katastrofy. Čili my to rozhodně neuděláme," řekl Nečas. Dodal, že celá řada jiných vyspělých zemí, například Francie, o omezování jaderné energetiky vůbec neuvažuje.

Odstavení sedmi německých jaderných reaktorů se týká sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980. Trvat by mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren.

Němci budou jednat s Čechy i Francouzi

Ministři životního prostředí dotčených spolkových zemí se shodli, že o bezpečnosti jaderných elektráren musí Německo jednat i s úřady v sousední České republice a Francii.

Z úterní mimořádné schůzky ministrů energetiky Evropské unie vyplynulo, že jaderné elektrárny v EU zřejmě projdou testy odolnosti. Jakou budou testy mít podobu a kdy se odehrají se ukáže po dalších jednáních.

V souvislosti s úvahami o omezení jádra v Evropě varovali před populismem a šířením paniky i prezident Václav Klaus a jeho slovinský protějšek Danilo Türk. Situace v Japonsku je podle prezidentů ČR a Slovinska zcela mimořádná. Měla by prý být podnětem k odborné debatě o větší bezpečnosti jaderných elektráren, ale nikoliv k populistickým politickým rozhodnutím.

Tagy: Česko energie jádro

Zdroje: ČTK