Odborníci: Nový Černobyl v japonské Fukušimě nehrozí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima je sice vážná a stále se dramatizuje, odborníci ale přesto tvrdí, že je katastrofa podobná Černobylu vyloučena.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Podobnost s Černobylem zde není ani v typu reaktoru, ani v typu havárie, ani v bezpečnostních systémech. Exploze nebo výbuch černobylského typu zde není fyzikálně možný," řekl Karel Katovský z Ústavu elektroenergetiky Vysokého učení technického v Brně. Téhož názoru je i jeho kolega Radek Škoda, který je na stáži v USA.

Únik radiace podle Katovského zatím míří nad oceán, kde se rozptyluje a ředí. Nepovažuje za pravděpodobné, že by intenzivní radioaktivní mrak dorazil až do Evropy. "Některé radioisotopy k nám ale jistě časem dorazí stejně jako po explozích jaderných zbraní třebas zrovna v Pacifiku. Je ale nutné vážit jejich nebezpečnost," uvedl odborník.

Řeší to profesionálně

Vážnou situaci Japonci podle Katovského řeší velmi profesionálně a vzhledem k tomu, jaké podmínky v místě panují, tak "přímo hrdinským způsobem". I proto se zdá, že její důsledky nemusí mít globální dopady, dodal.

Za velmi nepravděpodobné považuje Katovský rozmetání reaktorové nádoby výbuchem vodíku. Vodík totiž musí vytvořit třaskavou směs, ve které je velké množství kyslíku, respektive vzduchu, a ten se do reaktorové nádoby jen tak nedostane. Vodík má ještě jednou vlastnost, že uniká všemi možnými cestami co nejvýše, proto výbuchy nastaly až v hale nad reaktorem, vysvětlil.

Optimismus je ale předčasný

Předčasné celosvětové závěry o budoucím využívání jaderné energie považují Katovský i Škoda za neetické, dokud "boj" japonských inženýrů s havárií trvá, dokud nebylo možné udělat analýzu průběhu havárie a způsobených škod. Podle Katovského je možný i závěr, že jaderné elektrárny havárie způsobené živelnou pohromou zvládnou nečekaně dobře na rozdíl od všech ostatních provozů, ve kterých zahynuly stovky lidí. Uvedl například požár rafinerie a ropnou havárii.

Podle odborníků šlo o mimořádnou živelní katastrofu, na kterou jaderné elektrárny nebyly stavěny a která tedy logicky musí vést k vážným problémům, ať už by stála elektrárna kdekoliv na světě. Pokud nikdo nebude ozářen smrtelnými nebo zdraví nebezpečnými dávkami, tak by reakce politiků měla být opačná než nyní. "Ale je opravdu předčasné být optimistou, situace je spíše den ode dne dramatičtější," dodal.

Turecko v seizmicky aktivní oblasti JE postaví

Havárie podle Katovského určitě vyvolá diskusi nad současnou jadernou energetikou. Považuje to za správné. Diskuse by ale měla být věcná a střízlivá, uzavřel.

Postoj k jaderné energetice změnila především německá vláda Angely Merkelové. Rozhodla prozatímně odstavit sedm nejstarších atomových elektráren v zemi. Političtí pozorovatelé to přikládají blížícím se volbám ve třech spolkových zemích, které kancléřčina křesťanská demokracie nechce prohrát.

Turecko naopak své rozhodnutí postavit s Ruskem svou první jadernou elektrárnu v oblasti Akkuyu, která je pověstná seizmickou aktivitou, měnit nehodlá.

Tagy: Japonsko Fukušima černobyl

Zdroje: ČTK