Češi nacházeli do automatů desítky miliard

- Aktuality autor: pal

Češi v loňském roce prosázeli 138,1 miliardy korun. Asi 42,5 procenta z této částky tvoří sázky na hracích automatech. Tyto údaje vyplývají z aktuální statistiky, kterou na svém webu zveřejnilo ministerstvo financí. 

V Česku stále vítězí herní automaty, na kterých lidé prosázejí miliardy korun. Ilustrační foto

V Česku stále vítězí herní automaty, na kterých lidé prosázejí miliardy korun. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Do videoloterijních automatů lidé v Česku vhodili 58,7 miliardy korun, což je meziročně o 14,2 procenta více. Automaty jim vrátily 42,73 miliardy korun, 15,97 miliardy korun tak zůstalo v přístrojích.

Internetové sázky stále lákají

Největší nárůst objemu vsazených částek nastal stejně jako o rok dříve u takzvaných okamžitých loterií (1,5 miliardy korun) a internetových kurzových sázek (29,4 miliardy korun). Právě podíl internetového sázení se každoročně zvyšuje, loni už Češi přes internet prosázeli více než pětinu všech peněz. Více se loni prosázelo také v interaktivních karetních turnajích či v tombolách.

Naopak meziročně méně vsázeli lidé v kostkách, bingu, lokálních loterijních systémech a elektromagnetických ruletách.

Provozovatelé loterií a podobných her odvádí 20procentní daň z rozdílu mezi vsazenou částkou a vyplacenou. Za loňský rok tak odvedli do státního rozpočtu 6,3 miliardy korun. Za hrací automaty, videoloterijní terminály a další technická herní zařízení platí provozovatelé navíc denně 55 korun za každý povolený přístroj. Tato pevná část dílčího základu odvodu loni dosáhla 1,3 miliardy korun.

Na konci prosince 2014 evidovalo ministerstvo financí 73 legálních provozovatelů loterií a sázkových her. Nejsou v tom však zahrnuty peněžité a věcné loterie, tomboly a výherní hrací přístroje povolované obcemi.

 

 

Tagy: Česko domácí Ministerstvo financí ČR hrací automaty sázky a hazard

Zdroje: ČTK