Další vesmírný turista zrušil let na ISS

- Aktuality autor: art

Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) se v září nepodívá nejen britská sopranistka Sarah Brightmanová, ale ani vesmírný turista z Japonska Satoši Takamacu, který byl jejím náhradníkem. Místo Japonce poletí kosmonaut z Kazachstánu. 

Japonec Satoši Takamacu (vlevo) a Sarah Brightmanová (vpravo) v ruském výcvikovém středisku

Japonec Satoši Takamacu (vlevo) a Sarah Brightmanová (vpravo) v ruském výcvikovém středisku,zdroj: Profimedia.cz

Brightmanová v květnu oznámila, že svou cestu do vesmíru z rodinných důvodů odkládá na neurčito. Její let k ISS v ruské raketě Sojuz byl plánován na 1. září. Zklamal ji prý jeden ze sponzorů, kteří měli let za 52 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy Kč) zaplatit. Měla se stát osmým turistou na ISS a první profesionální pěvkyní na světě, která zazpívá v kosmu.

Její náhradník Takamacu už v květnu zahájil předletový výcvik, ale i z jeho zářijové cesty na oběžnou dráhu sešlo. Důvod ruská kosmická agentura Roskosmos neoznámila. Japonec ale prý v programu předletové přípravy zůstane, do vesmíru by se mohl podívat za dva až čtyři roky.

Podle ruské agentury TASS se jako další turistický kandidát jevil ruský cementářský magnát Filaret Galčev, který v žebříčku nejbohatších Rusů zaujímá s majetkem v hodnotě 6,7 miliardy dolarů 22. místo.

Nakonec byl podle dnešní zprávy Roskosmosu vybrán kazašský kosmonaut Ajdyn Aimbetov. Plukovník kazašského letectva měl na ISS letět už v roce 2009, kazašská vláda ale z finančních důvodů jeho start zrušila.

Dosud posledním turistou ve vesmíru byl v roce 2009 kanadský miliardář Guy Laliberté, zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu. V kosmu strávil 11 dní. V roce 2001 byl vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito.

Tagy: zahraničí cesta do vesmíru Mezinárodní vesmírná stanice ISS Roskosmos dobývání vesmíru

Zdroje: ČTK