Besser: Hoffmannova vila v Podolí se bourat nebude

- Aktuality autor: Jan Pastor

Vila houslisty Karla Hoffmanna v pražském Podolí zůstane památkově chráněna, nehrozí jí proto demolice. Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) schválil doporučení rozkladové komise, která odmítla zbavit vilu památkové ochrany. Dnes to řekl mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Prvorepubliková vila byla v Lopatecké ulici postavena podle návrhu architekta Eduarda Hniličky ve stylu klasicizující moderny. "Z hlediska odboru památkové péče ministerstva jde o velmi dobře zachovalou ukázku architektonicky vysoce hodnotného řešení individuálního bydlení v období mezi světovými válkami a nezanedbatelná je i její historická hodnota," uvedla náměstkyně ministra pro kulturní dědictví Anna Matoušková.

Proti se postavil investor

Za kulturní památku ministerstvo vilu prohlásilo letos v březnu. Proti se postavil investor a proti rozhodnutí podal rozklad. Rozkladová komise ale odvolání zamítla. "Jsem velmi rád, že se nikde v celém procesu nestala chyba. Úředníci ministerstva postupovali přesně tak, jak se postupovat má, a Hoffmannova vila zůstane stát na svém místě," poznamenal Besser.

Šéf pražských památkářů Jan Kněžínek řekl, že investor plánoval dům zbourat. Lidé se proti záměru postavili peticí.

Houslový virtuos Hoffmann hrál v proslulém Českém kvartetu. Ve vile se scházel s řadou hudebních velikánů své doby. V polovině 20. let dům postavil podle návrhu svého přítele architekta Hniličky.

Tagy: besser demolice

Zdroje: ČTK