Schwarzenberg se ohradil proti Klausovým výrokům

- Aktuality autor: Jan Pastor

Šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dnes ohradil proti slovům prezidenta Václava Klause, jenž hovořil o ministrových dlouhých prstech v časopisu Respekt. Týdeník v nejnovějším vydání informoval o údajně koupené prezidentské milosti, Klaus vyloučil, že by se něco takového mohlo stát.

"Pan prezident zřejmě nezaznamenal fakt, že už léta nejsem majitelem časopisu Respekt. Kdyby se ale zeptal kohokoli z novinářů, tak by zjistil, že ani v té době jsem nikdy do redakční práce nezasahoval," uvedl dnes ve stanovisku zaslaném Schwarzenberg.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery si nedovede představit, že by jeho časopis mohl při zveřejnění informací postupovat jinak, než postupoval.

Milost pro ni byla koupená

Respekt informoval o Radce Kadlecové, někdejší zaměstnankyni cizinecké policie v Karlových Varech, která byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR. Milost jí prezidentská kancelář udělila v roce 2009. Podle Respektu existují dva svědci, kterým se svěřila, že milost pro ni byla koupená. Policie se začala případem zabývat.

Vládní TOP 09 v úterý uvedla, že chce kvůli podezření z uplácení změnit způsob udílení prezidentských milostí tak, aby je musel potvrdit ještě jiný orgán, například vláda či její pověřený člen.

Přestřelkou Klause a Schwarzenberga pokračují jejich spory

Prezident podezření při udělení milosti odmítá a míní, že to, jakým způsobem se udílejí milosti, je součástí ústavního pořádku. "O tom rozhodne Ústava České republiky, ale ať v této souvislosti, na to naskakování Respektu, ve kterém má dlouhé prsty pan (ministr zahraničí Karel) Schwarzenberg, ať to nedělá, opravdu ne," řekl Klaus.

Nynější slovní přestřelkou Klause a Schwarzenberga pokračují jejich spory. V poslední době například měli rozdílné názory na koncepci zahraniční politiky České republiky. Klaus ji ostře zkritizoval. Vadilo mu mimo jiné, že je příliš proevropská. Ministr pak prohlásil, že Klausovy útoky jsou pomyšlené a prezident si tak chystá půdu pro založení nacionalistické, euroskeptické strany. Hrad na to reagoval prohlášením o hrubém osobním útoku na prezidenta.

Tagy: schwarzenberg

Zdroje: ČTK