Až 1000 příznivců brněnské opery vyšlo do ulic

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Až 1000 zaměstnanců a příznivců opery Národního divadla Brno protestovalo dnes v ulicích Brna proti plánovaným škrtům v brněnské kultuře a úvahám o dočasném přerušení činnosti operního souboru.

Pochod městem začal u Mahenova divadla. Protestující se pak zastavili také na náměstí Svobody a Moravském náměstí, postupně se k nim přidávali další lidé. Nakonec se jejich počet podle odhadu  vyšplhal až na 1000. Od kolemjdoucích nasbírali organizátoři stovky podpisů pod petici na svou podporu.

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že protesty jsou zatím nedůvodné a předčasné. O míře ani důsledcích úspor podle něj není dosud rozhodnuto. Připustil však, že příspěvkové organizace, a tedy i divadla, musí počítat se škrty. "Město musí hledat rezervy a bude je hledat ve všech svých příspěvkových organizacích," řekl Onderka.

Chceme divadlo, ne propouštění

Účastníci protestu měli transparenty jako například Nerušte divadlo, zrušte ředitele a Chceme divadlo, ne propouštění. Nesli také velké fotografie primátora Onderky a ředitele divadla Daniela Dvořáka.

Odborářka Hana Procházková z Unie profesionálních zpěváků přečetla prohlášení, podle kterého ředitel divadla ztratil důvěru odborářů a dopustil se "řady manažerských selhání". Odboráři Dvořákovi vyčítají to, že dostatečně nehájí zájmy operního souboru s tradicí dlouhou téměř 130 let.

Protestu se zúčastnily také desítky studentů konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění, členové jiných brněnských divadel a další umělci. Operní sbor zpíval v ulicích slavné melodie, například z Verdiho Nabucca a Smetanovy Prodané nevěsty. Členové orchestru hráli fanfáry ze Smetanovy Libuše.

Až dvacetiprocentní škrty ve všech příspěvkových organizacích

Město Brno zvažuje na příští rok až dvacetiprocentní škrty ve všech příspěvkových organizacích včetně divadel. Úvahy o přerušení činnosti operního souboru se objevují kvůli plánované rekonstrukci Janáčkova divadla, kde opera uvádí většinu svých představení. Jednání o míře škrtů, podobě úsporných opatření ani opravách divadla ale dosud neskončila. "Mohu slíbit, že se budeme snažit najít co nejméně bolestivé řešení," řekl Onderka. Zatím podle něj není vůbec zřejmé, jak dlouho poslední fáze oprav Janáčkova divadla potrvá, a zda tedy bude nutné činnost opery přerušit.

Odboráři podle vedení Brna šíří nepravdivé nebo neúplné informace. Podle Onderky vytvářejí "virtuální realitu". Město je prý připraveno s kýmkoliv dále jednat. "Je to bušení do otevřených dveří," řekl o protestech předseda kulturní komise Stanislav Michalík (ODS).

Podle tiskového prohlášení zastupitelského klubu ODS lze stále dojít k oboustranně přijatelnému řešení. ODS se ale obává případné změny rozpočtového určení daní, která by Brno připravila o 900 milionů korun, tedy asi desetinu rozpočtu. "Současné, i tak dramatické propady v příjmech městského rozpočtu jsme schopní vyřešit, navrhované 'oloupení' Brna o téměř miliardu by však mělo pro naše město fatální důsledky," uvedl v prohlášení předseda klubu Libor Šťástka.

Dvořák označil kritiku za nedůvodnou

Divadelní odbory už v úterý oznámily, že ředitel Národního divadla Brno Dvořák ztratil jejich důvěru. Dočasné přerušení činnosti by operu podle odborářů nevratně poškodilo. Dvořák označil kritiku za nedůvodnou. Kritici podle něj nemluví za všechny zaměstnance a nemají dost informací. Dvořáka podpořil také Onderka. Podle něj je správné, že Dvořák připravuje zaměstnance divadla na různé varianty včetně těch "černých".

Podle Dvořáka se o úsporách v Národním divadel Brno stále definitivně nerozhodlo. "Vypracoval jsem dvě krajní alternativy. Někde na úsečce mezi nimi se bude pohybovat výsledné řešení. Na jedné straně je možnost, že si divadlo vezme úvěr. Na druhé straně je nějaká odstávka," řekl v úterý Dvořák. Ústní výpověď z divadla už ale dostalo 51 pracovníků dílen, jejichž zástupci se protestu také zúčastnili.

Protestní akci podpořilo tiskovým prohlášením také HaDivadlo, další ze souborů financovaných z brněnského rozpočtu. Podle prohlášení bere město peníze těm "nejslabším obětem", například divadlům, nemocnicím a sociálním organizacím, a přitom na druhé straně financuje velkorysé projekty. "Úmysl vedení města seškrtat dotace příspěvkovým organizacím o dvacet procent nevnímáme pouze jako vážné existenční ohrožení našeho divadla, ale především jako nekoncepční a nevratný zásah do obecného kulturního profilu města, v němž žijeme," stojí v prohlášení, které poskytl dramaturg Jan Havlice.

Tagy: protest skrty

Zdroje: ČTK