Babiš se dočkal. Murín rezignuje na šéfa GIBS

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Michal Murín koncem měsíce opustí funkci ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Informoval o tom dnes na webu inspekce. Muž, který minulý týden skončil kvůli vyčerpání v nemocnici, nechce poškodit svým bojem proti odvolání fungování samotné inspekce. Končí tak několikatýdenní spor s premiérem v demisi Andrejem Babišem, který se ho snažil neúspěšně odvolat.

Michal Murín (vlevo) v čele GIBS na konci dubna končí

Michal Murín (vlevo) v čele GIBS na konci dubna končí,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Murín dnes uvedl, že situace kolem GIBS a jeho osoby, která se vyvinula v posledních měsících, mu nedovoluje pokračovat v řízení inspekce. "Ačkoli jsem se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického, obávám se, že mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce, především ze strany obou vrchních státních zástupců a nejvyššího státního zástupce," napsal.

Ve službě v bezpečnostních sborech skončí Murín po 36 letech, uvedl na webu inspekce. "Na všech pozicích a za všech okolností jsem se vždy snažil vykonávat svoji práci co nejlépe a nejsvědomitěji," doplnil. Ve vedení GIBS usiloval o to, aby její příslušníci mohli řádně plnit své úkoly, napsal Murín.

Minulý týden kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil Murín v nemocnici. V březnu uvedl, že na něj Babiš opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách s Murínem podle něj Babiš řekl, že pokud místo šéfa inspekce opustí, obejde se to "bez skandálu". Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s Murínem kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru a zpochybnil hospodaření GIBS.

Sněmovní opozice uvádí v souvislosti se snahami o odvolání Murína, že chce Babišova vláda získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně GIBS. Premiérův postup kritizuje také kvůli trestnímu stíhání Babiše v případu údajného podvodu s dotací na farmu Čapí hnízdo.

Vizitka ředitele GIBS Michala Murína:

 • Michal Murín se narodil 30. června 1962.
 • Ředitelem GIBS je od prosince 2015. Před tím byl od července 2014 náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení.
 • Murín vedení GIBS převzal po Ivanu Bílkovi, který ve funkci skončil 30. listopadu 2015. O propuštění ze služebního poměru požádal Bílek premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) už dříve, po vypuknutí kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.
 • Murín vystudoval pražskou Policejní akademii (2002), titul JUDr. získal na Akademii policejního sboru v Bratislavě (2004). U policie slouží od roku 1982, před příchodem na GIBS pracoval jako šéf odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.
 • Jako policista se zabýval například případem sériového vraha Viktora Kalivody, který v roce 2005 vraždil v lesích na Brněnsku a Kladensku, nebo sebevraždou skladatele Karla Svobody z roku 2007. V roce 2012 obdržel od tehdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho medaili za věrnost za 30 let působení u policie.
 • Koncem letošního února vypukl spor mezi Murínem a premiérem v demisi Andrejem Babišem. Inspekce oznámila, že Babiš chtěl, aby její šéf odstoupil do konce února, což by se obešlo "bez skandálu". Murín to odmítl. Babiš to popřel, řekl ale, že o hospodaření GIBS má pochyby. Premiér poté začal Murína kritizovat veřejně. Poslancům bezpečnostního výboru Babiš 15. března oznámil, že Murína zprostí výkonu služby, protože v něj nemá důvěru. K tomuto kroku se rozhodl i na základě dokumentů státních zástupců, kteří práci GIBS kritizují. O čtyři dny později, 19. března, Babiš zahájil s Murínem kázeňské řízení kvůli přestupku. Kázeňské řízení je neveřejné. Murín se v něm chtěl bránit všemi zákonnými možnostmi, které měl.
 • Sněmovní opozice v souvislosti se snahami o odvolání Murína uváděla, že chce Babišova vláda získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně GIBS. Premiérův postup kritizovala také kvůli trestnímu stíhání Babiše v případu údajného podvodu s dotací na farmu Čapí hnízdo.
 • Kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil Murín minulý týden v nemocnici.
 • Dnes na webu inspekce oznámil, že ke konci dubna skončí v čele GIBS.
 • Má hodnost plukovníka.
 • Je ženatý a má tři děti. V 80. letech byl členem KSČ.

Tagy: Česko Ministerstvo vnitra domácí GIBS český premiér česká politika

Zdroje: ČTK