Švýcaři zadržují podezřelé miliardy dolů, Česko se k řízení připojit nemůže
13. 11. 2011 – 17:00 | Zpravodajství | Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Česká republika již podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nemůže v trestním řízení ve Švýcarsku uplatnit nárok na náhradu škody v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Uvedl to dnes server Aktuálně.cz.
Podobně se v pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT) vyjádřila i místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV). Švýcaři se Česka v minulosti opakovaně dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana. České úřady nereagovaly. Švýcarsko přitom v rámci vyšetřování zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.
Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že podala k soudu obžalobu na sedm lidí, viní je z praní špinavých peněz a dalších machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Většinu obviněných tvoří Češi.
Praní špinavých peněz? Švýcaři obvinili Čechy kvůli prodeji Mostecké uhelné
Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.
"Podle informace, kterou jsme ověřili u styčného důstojníka švýcarského velvyslanectví, byla v trestní věci, která je vedena ve Švýcarsku, podána obžaloba. Česká republika může o náhradu škody usilovat již pouze v civilním řízení," řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí NSZ Helena Markusová. Řekla, že Česká republika se mohla k trestnímu řízení ve Švýcarsku připojit do konce přípravného řízení, které již skončilo.
Kdo je odpovědný?
"Nejhorší je, že už jsme nyní v situaci, kdy je trochu pozdě. My se už dokonce do trestního řízení zřejmě přihlásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud s obviněnými. My se už můžeme v tuto chvíli přihlásit pouze do civilního řízení ve Švýcarsku, což už je proces poněkud komplikovanější," uvedla k tomu v ČT Peake.
Chce, aby se dalším postupem ČR v kauze zabývala příští týden vláda. Kabinet by měl podle ní také řešit, kdo je odpovědný za to, že Česko neodpovědělo na výzvy Švýcarů. "Já si myslím, že to je skutečně obludný příklad toho váhání, kdy reálně ty peníze nám tam visí a můžou se dovézt," uvedl k tomu v ČT šéf české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.
Dotaz Švýcarska, zda se Česko připojí k trestnímu řízení jako poškozená strana, podle týdeníku Respekt doputoval již loni v dubnu na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Nic se prý však nedělo. "Letos na jaře vstoupilo do případu Nejvyšší státní zastupitelství a vydalo pokyn, ať žalobce pošle žádost k posouzení ministerstvu financí, a poté se podle ministra (Miroslava) Kalouska rozběhla mezi jeho úřadem a žalobci intenzivní debata, jestli se Česko v tomto případě může prohlásit za 'poškozený subjekt'," napsal týdeník ve výtisku, který vyšel v pondělí.
Situace se změnila
Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob přitom ještě koncem října řekl, že "je těžké předjímat další kroky", dokud se kauza MUS nevyšetří v Česku a vyšetřovatelé nekonstatují, že byl spáchán trestný čin, kdo jej spáchal a komu vznikla škoda. "Prvotně musí být nějaký výsledek vyšetřování (v Česku). Pokud vyšetřování prokáže, že nějaká škoda vznikla, začneme ji evidovat," odpověděl tehdy Jakob na dotaz, zda se úřad neobává, že by již nebylo možné se k trestnímu řízení ve Švýcarsku připojit.
Situace se pak ovšem změnila. "Strašně rád bych se připojil do vyšetřování jako poškozený, ale není to tak jednoduché. S vrchním státním zastupitelstvím o našem připojení ke švýcarskému vyšetřování intenzivně jednáme," řekl Kalousek (TOP 09) týdeníku Respekt.
Peníze uložené na švýcarských kontech
Týdeník napsal, že podle švýcarského spisu prodala vláda Miloše Zemana menšinový státní podíl v MUS skoro čtyřikrát levněji, než byla skutečná cena. "Stát tedy tratil podle švýcarské prokuratury na prodeji téměř dvě miliardy korun. Další miliardy si podle Švýcarů manažeři nezákonně vyvedli z účtů Mostecké uhelné před nákupem státního podílu. Pokud by se nyní Česko prohlásilo za oběť, získalo by v první řadě šanci na peníze uložené na švýcarských kontech," uvedl Respekt.
Česká policie okolnosti privatizace MUS prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku, v roce 2008 však případ odložila. V roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká kauzu nařídila otevřít a pokračovat v prověřování. Koncem letošního ledna se pak na základě informací od Švýcarů prověřování rozšířilo i o podezření z korupčních trestných činů - přijímání úplatku a podplácení.