Řecko se dočkalo. Nová vláda vznikne ještě dnes
18. 6. 2012 – 13:25 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

AKTUALIZOVÁNO. V Řecku po nedělních parlamentních volbách začala politická vyjednávání o rychlém vzniku nové vládní koalice. Prezident Karolos Papulias prohlásil, že je nezbytné vytvořit kabinet ještě dnes. Jednání vede šéf konzervativců z Nové demokracie (ND) Antonis Samaras, jehož strana volby vyhrála a který se dnes s prezidentem sešel.
"Je naprosto nezbytné vytvořit vládu. Přeji si, aby vznikla dnes," řekl Papulias po jednání s některými politickými představiteli. Šéf ND Samaras po schůzce s prezidentem bez dalších podrobností vyjádřil naději, že se "ihned" podaří dát dohromady vládu "národního konsensu".
ND si v třísetčlenném parlamentu zajistila 129 poslaneckých míst. Koalice radikální levice (SYRIZA), která skončila těsně za ND a je proti pokračování razantních škrtů, má 71 zákonodárců. Předpokládá se, že ND vytvoří koalici založenou na již tradičním spojenectví se socialisty z Panhelénského socialistického hnutí (PASOK). Ti skončili třetí, mají 33 křesel a jako ND podporují úsporný plán, kterým Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmiňují poskytování záchranných půjček zabezpečujících Řecko před bankrotem.
Brusel si oddechl po řeckých volbách, v nichž se Řekové podle něj vyjádřili pro setrvání v eurozóně i za cenu bolestivých škrtů. "Vzdáváme hold odvaze a houževnatosti Řeků, kteří si byli plně vědomi obětí, které se od nich požadují pro nápravu a nové budování řecké ekonomiky a pro udržitelný růst jejich země," uvedli ve společném prohlášení předseda Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy.
Čtěte také: EU v očekávání: Řekové jdou k předčasným parlamentním volbám, už zase
Řecko by nyní mohlo od partnerů v eurozóně získat drobné ústupky pokud jde o plnění podmínek dohody o záchranném úvěru, například v podobě delšího termínu pro snižování rozpočtového deficitu k určeným cílům, řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, nové projednání dohod však vyloučil.
I Bílý dům vyjádřil úlevu a naději, že výsledek řeckých voleb povede k rychlému sestavení vlády, která se pustí do boje s hospodářskými problémy.
Řecko a Evropa se vyhnuly chaosu, ale jen těsně, napsal dnes v reakci na výsledky řeckých voleb belgický list Le Soir. Další belgické a evropské listy soudí, že Řekové tím uklidnili Evropu. Některé deníky nicméně dodávají, že volby také ukázaly, že Řekové jsou více rozděleni než kdykoli předtím. Volbami nekončí protesty ulice, podotýká například Le Soir.
Čtěte také: Nové volby v Řecku podle odhadů opět skončí patem
ND zvítězila nad formací SYRIZA o pouhého 2,8 procentního bodu a má mnohem více mandátů jen díky bonusu pro vítěze v podobě 50 poslaneckých míst. Do parlamentu se také opět dostali Nezávislí Řekové, což jsou odštěpenci z ND, a dvě extremističtější formace: komunisté a neonacisté ze Zlatého úsvitu. Všechny tři tyto strany rezolutně odmítají vládní úspory, extremisté by si přáli i opustit eurozónu. V parlamentu bude ještě se 17 mandáty Demokratická levice, která se naopak může stát partnerem vládní koalice, protože požaduje mírnou formu postupného uvolňování úspor.
Eurozóna soudí, že jen pokračování daňových a strukturálních reforem zajistí zažehnání krize v Řecku, a doufá v rychlý vznik proreformního kabinetu. Trhy reagovaly na výsledek řeckých voleb kladně, ale podle BBC se zbaví pocitu nejistoty vůči Aténám až poté, co se Řekům podaří vytvořit věrohodnou vládu.