Pražská ODS se možná zbaví místopředsedy Jančíka
16. 4. 2010 – 15:53 | Zpravodajství | red

Pražská ODS na svém pondělním regionálním sněmu zřejmě rozhodne o tom, jestli jejím místopředsedou zůstane kontroverzní smíchovský starosta Milan Jančík.
Podle některých členů strany by se ale židle mohla zahýbat i pod dalšími lidmi z vedení. Spekuluje se o jménech místopředsedů Jiřího Janečka a Tomáše Chalupy. Jiní občanští demokraté ale tvrdí, že situace je před sněmem nejasná a nikdo neví, jak vše dopadne.
Pro odvolání Jančíka se v posledních dnech veřejně vyslovují mnozí členové včetně prvního místopředsedy ODS a starosty Prahy 13 Davida Vodrážky. Změny připouštějí i lidé, kteří se jinak nestaví ani na stranu předsedy pražské ODS a primátora Pavla Béma, ani na stranu jeho oponenta a primátorského náměstka Rudolfa Blažka. Mnoha lidem prý vadí, že by kvůli setrvání Jančíka ve vedení pražské ODS mohla strana získat méně hlasů v květnových volbách do sněmovny.
"Samozřejmě z kuloárů vím, že se bude patrně jednat o budoucnosti Milana Jančíka. Jsem přesvědčen, že on sám chápe situaci a zachová se podle ní," řekl první místopředseda pražské ODS Pavel Klega. Jančík ale v médiích uvedl, že s ním o jeho možném odvolání nikdo nemluvil a on sám funkci nesloží.
Sněm na oficiálním programu nemá žádný bod, který by se týkal personálních otázek. Někdo z delegátů tedy bude muset o zařazení takového bodu požádat. To je prý připraven udělat pražský poslanec Marek Benda. "Myslím, že je třeba zabývat se personálními otázkami vedení pražské ODS a odchod Milana Jančíka je nutné minimum," řekl Benda. Podle něho bude pro odvolání hlasovat většina sněmu. "Hlasy nemám rukoudáním slíbené, ale myslím, že jsou. Věřím, že jsou," dodal Benda.
Zmínil také, že odvolávání by nemuselo skončit u Jančíka. "Vůbec to nevylučuji. Spekulace se objevují už i veřejně," uvedl Benda. Podle zákulisních informací se hovoří o tom, že by mohli být odvoláni i místopředsedové Janeček a Chalupa.
Zatímco pro sesazení Jančíka je ve straně zřejmě většina, s dalšími místopředsedy to není tak jasné. Výsledek totiž závisí na boji dvou skupin uvnitř ODS. To, která skupina má právě větší podporu, závisí údajně na vyjednávání vlivného podnikatele Tomáše Hrdličky. Ten podle některých zdrojů v současné době sehnal více hlasů pro "protibémovské" křídlo.
Spekulovalo se i o odvolání předsedy a primátora Pavla Béma. "Myslím si, že proti Bémovi se hlasovat nebude. Pokud jde o další, tak si myslím, že šanci má pouze odvolání Jančíka," řekl člen pražské ODS, který si nepřál být jmenován. Podle něho jsou skupiny v pražské ODS, tedy příznivci náměstka Blažka a skupina lidí okolo Béma, téměř stejně velké. Přetahují se přibližně o šest hlasů.
Proti změně obsazení grémia pražské ODS se postavil poslanec a místopředseda pražské ODS Janeček. "Primátorovi jsem dal ruku na čtyři roky a dokud bude primátor, tak ho budu respektovat," vysvětlil své chování. Uvedl, že ve funkci podpoří nejen Jančíka, ale případně i Chalupu. Právě lidé z Janečkovy domovské Prahy 11 prý dopomohli na podzim ke zvolení Bémovi a Jančíkovi.
Janeček si myslí, že pokus odvolat Jančíka a další je pouze mocenským bojem, který předchází sestavování kandidátek pro podzimní komunální volby. To potvrzují i jiné zdroje, podle kterých tyto šarvátky souvisí i s bojem o to, kdo by mohl na podzim obsadit křeslo pražského primátora. Zatímco Bémovi lidé by rádi na postu viděli starostu Prahy 6 Chalupu, jejich oponenti by chtěli Blažka, nebo Vodrážku.
Otázkou zůstává, kdo by mohl nahradit členy vedení pražské ODS, pokud budou v pondělí odvoláni. "Myslím si, že to budou lidé, kteří nebyli zvoleni v říjnu. Například Rudolf Blažek, Josef Nosek, Pavel Hurda či Tomáš Portlík," zmínil jeden z občanských demokratů. Podle dalších členů ODS by ale bylo vhodnější svolat nejprve oblastní sněmy, které by nominovaly kandidáty na funkce.