Podpořte Janotovy úspory, vyzvala ODS ministry
29. 4. 2010 – 12:36 | Zpravodajství | red

Občanská demokratická strana vyzvala ministry, které nominovala do úřednické vlády Jana Fischera, aby podpořili ministra financí Eduarda Janotu v jeho nově plánovaných úsporných krocích.
Cílem strany je zabránit tomu, aby se Česko dostalo kvůli levicovým návrhům do situace, v níž se nyní nachází Řecko. Řekl to volební lídr ODS Petr Nečas.
"Dopady bankrotů se jevily jako vzdálené. Nyní se ukázalo, že je to reálná ekonomická hrozba a bude to mít dopady na životy lidí," uvedl Nečas.
Ministr Eduard Janota tento týden oznámil další škrty v letošním rozpočtu, snažit se chce o zachování letošního deficitu ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Úsporný rozpočet chce připravit i na příští rok.
Politici se nyní musí podle ekonoma a člena Ekonomické skupiny odborníků Miroslava Zámečníka dohodnout na rozpočtu na příští rok a snižovat jeho schodek. "Cokoliv jiného není myslitelné. Schodek musí být nižší a musí se přitvrdit. Kvalita hospodářské politiky totiž bude sledována přísněji než dosud. Teď je čas na velmi disciplinovanou rozpočtovou politiku a hladké schválení rozpočtu," uvedl.
Deficit veřejných financí by tak měl podle Zámečníka příští rok klesnout alespoň o půl procentního bodu, což odpovídá i plánům ministra Janoty. Ten chce sestavit na příští rok rozpočet, který by nevedl k vyššímu deficitu než 4,8 procenta HDP.
V případě realizace programu levice by podle Nečase hrozilo oslabení měny na 36 korun za euro či zdražení litru benzinu na 40 korun. Inflace by podle něj stoupla nad deset procent a důchodcům by klesly reálné důchody.
O práci by podle ODS mohlo v případě prosazení levicových plánů také přijít až 150000 lidí. "Pokud bude realizován program levice, bude hrozit státní bankrot a tomu musíme zabránit," zopakoval Nečas známou poučku z dílny ODS, kterou ČSSD razantně odmítá a obviňuje svého konkurenta z lhaní a strašení.
Společně s ekonomickým expertem strany Martinem Kocourkem a ekonomem Miroslavem Zámečníkem připomněl Nečas příklady Irska či Lotyšska, kde byla přijata drastická úsporná opatření kvůli problémům s veřejnými financemi.