Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 9°C Skoro zataženo

Na pohřbu Paumera byly stovky lidí včetně politických špiček

4. 8. 2010 – 13:09 | Zpravodajství | red

Na pohřbu Paumera byly stovky lidí včetně politických špiček
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

V Poděbradech se ve středu pohřbu člena odbojové skupiny bratří Mašínů Milana Paumera zúčastnily stovky lidí. Smuteční obřad v poděbradském divadle si nenehcali ujít ani premiér Petr Nečas a vicepremiéři Karel Schwarzenberg a Radek John.

Přítomni byli i ministr Alexandr Vondra, předseda Senátu Přemysl Sobotka, či předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Na ozvučeném nádvoří před divadlem přihlížely pohřbu stovky lidí, kteří se nevešli dovnitř. Paumer zemřel po těžké nemoci 22. července v Praze ve věku 79 let. 

Už dopoledne stáli lidé frontu na podpis do kondolenční knihy. Poslední rozloučení s Paumerem začalo v poledne. V jeho úvodu zazněla Dvořákova Novosvětská symfonie. Stovky lidí proudily na místo pohřbu už od dopoledne. Lidé stáli frontu na podpis do kondolenční knihy, hlediště s rakví se plnilo věnci. Vláda kvůli účasti premiéra a některých ministrů dopoledne přerušila své jednání.

Nečas při obřadu řekl, že byl Paumer odvážný, rovný člověk. Proti zotročení lze bojovat všemi prostředky, opak by zpochybnil všechny odboje, uvedl premiér. 

"Myslím, že máme vzdát hold účastníkům třetího odboje," komentoval svou účast Vondra. Podle Johna byl takzvaný třetí odboj, tedy odpor proti komunistické moci po roce 1948, správný. "Stát byl neslušný, nutil lidi, aby dělali to, co by jinak nedělali," řekl. Má prý hluboký respekt k lidem, kteří byli odvážní. 

Na pohřeb přijela i sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová. Účastní se ho i dcera Josefa Mašína Sandra. Lidem rozdávaly prohlášení Josefa a Ctirada Mašínových, v němž zdůvodňují, proč na Paumerův pohřeb nepřijeli. Stojí v něm mimo jiné, že se po svém útěku chtěli vrátit do svobodného Československa. To ale podle nich dnes kvůli prezidentům Václavu Havlovi a Václavu Klausovi neexistuje. Komunistická strana je v parlamentu a právní řád byl přijat z minulého režimu, uvedli Mašínové. 

Podle serveru iDnes.cz se v Poděbradech objevily plakáty, které Paumera označují za vraha. Server napsal, že na plakátech je černobílá Paumerova fotografie a nápis "Vrah zůstane vrahem". "Výlep byl legální. Dneškem jsem 26 plakátů formátu A3 nechal přelepit. Ne kvůli pohřbu, ale protože podobné věci na plakátové plochy prostě nepatří," řekl jednatel Technických služeb města Poděbrady Josef Martinic. Plakáty na 14 míst vylepila firma v úterý ráno. Přinesl je muž, který do pokladního dokladu uvedl, že je z Nymburka. Za výlep zaplatil zhruba 500 korun. 

Skupina bratří Mašínů se v 50. letech postavila komunistickému režimu. Její členové zabili šest lidí, činnost skupiny je proto dosud hodnocena nejednoznačně. V roce 1953 členové skupiny překročili hranici s NDR a v řadě incidentů zastřelili několik policistů. Mašínům a Paumerovi se podařilo probít do západního Berlína, ačkoli čelili přesile tisíců ozbrojenců. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni. 

Senát navrhl členy skupiny několikrát na státní vyznamenání, prezident zatím horní komoře nikdy nevyhověl. Zhruba před dvěma lety udělil Mašínům a Paumerovi plaketu předsedy vlády tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

Zdroje:

Předchozí článek

Škromach varuje: Kalouskovy škrty, méně dětí

Následující článek

Jsem zásadně proti, říká Troška o monitoringu amerických raket