Dobeš: Demisi premiérovi podá v pátek, skončí do konce března
22. 3. 2012 – 13:01 | Zpravodajství | Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Ministr školství Josef Dobeš (VV) rezignuje na konci března, demisi premiérovi podá v pátek. Dobeš to dnes řekl novinářům s tím, že odchází kvůli vládním škrtům.
Školství musí letos ušetřit 2,5 miliardy, to by podle něj znamenalo snížení učitelských platů. Původně se přitom mělo ve školství zmrazit 4,5 miliardy. Stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek označil tento důvod za záminku. Dobeš podle něj ministerstvo nezvládal.
Dobeš byl ve funkci od července 2010. Rezort školství tak bude mít během čtyř let už čtvrtého šéfa. Po Dobešově rezignaci volali odborníci i politici už mnohokrát.
"Nechci omezit peníze ve školství, protože jsme (v tomto) na samém chvostu Evropy, co se týká hrubého domácího produktu," uvedl Dobeš. Letos slíbil učitelům přidat na platy čtyři miliardy, tyto peníze by jim tak musel zase vzít. Snížení o 2,5 miliardy se podle něj dotkne jak regionálního školství, tak univerzit. Školy jsou prý přitom už tak podfinancované.
Psali jsme: Dobešův osudový odchod. Jeho náhradnicí může být Navrátilová z Věcí veřejných
Dobeš uvedl, že Česko je ve výdajích na školství na 23. místě v Evropě, co se týče poměru hrubého domácího produktu na obyvatele. "Další brutální snížení vede k ohrožení perspektivy školství a perspektivy tohoto národa," soudí. Ušetřené peníze podle něho musí zůstat v resortu a "nemohou jít do děravého rozpočtu (ministra financí) Miroslava Kalouska."
Chládek se jménem ČSSD postavil také proti škrtům ve školství. Pokud VV budou nominovat nového ministra školství, bude to podle Chládka další důkaz toho, že Dobešem uváděný důvod rezignace byl zástupný. Ministrovi dal za vinu nepovedenou reformu vysokého školství a financování regionálního školství, prodražení státních maturit a zejména potíže s čerpáním z fondů EU. Dobeš na ministerstvu "udělal více škody, než užitku" a jeho odchod "je první krok, za který ho mohu pochválit," dodal Chládek.
Rozhodnutí k rezignaci prý v Dobešovi uzrálo na úterním jednáním koaličních špiček. Dobeš dnes opět poukázal na údajná Kalouskova vyjádření vůči učitelům; prý jsou nejlínější v Evropě, mají nízké úvazky, dlouhá volna a platy přiměřené. Dobeš řekl, že Kalousek neměl podložená data a jeho slova označil za neúctu k učitelům.
Dobeš odmítl jiné důvody odchodu
Dobeš také odmítl, že by odcházel kvůli jiným problémům ve školství. Vyjádřil se tak například šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík a někteří opoziční politici. "Jestli mě politici, kteří ze školských lavic odešli do politických, budou takto poučovat, že to dělám účelově, říkám, že ne," tvrdí odstupující ministr.
Do konce března například slíbil zlepšit čerpání z evropských fondů, v opačném případě chtěl rezignovat. Na dnešní schůzce s evropskými komisaři prý ale Dobeš očekává satisfakci a zúročení své práce v otázce čerpání dotací.
Ohledně svých možných nástupců Dobeš obecně zopakoval, že Věci veřejné mají mezi poslanci lidi, kteří se pohybovali ve školství. Ve VV navíc působí asi pětadvacetičlenný poradní sbor ve školství. "Bude zajímavé, kdo si troufne škrtat," podotkl Dobeš. Z vedení VV zatím padlo jedno jméno, a to místopředsedkyně strany a sněmovního školského výboru Dagmar Navrátilové.
Dobešův odchod v minulosti několikrát žádala odborná veřejnost, naposledy byl terčem kritiky kvůli svému rozhodnutí v kauze právnické fakulty plzeňské univerzity. Na výrazný odpor ministr v zimě narazil také v souvislosti s chystanou reformou vysokého školství. Je již osmým ministrem, který Nečasovu vládu opouští.