Cigarety od roku 2014 zdraží zhruba o tři koruny
13. 2. 2012 – 15:25 | Zpravodajství | Michal Polák

Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o spotřebních daních, která by měla od roku 2014 zvýšit spotřební daň u tabákových výrobků. Krabička cigaret by tak za dva roky měla podle propočtů ministerstva financí zdražit zhruba o tři koruny. Vyplývá to z návrhu zákona zveřejněného na internetových stránkách vlády.
Spotřební daň se u tabákových výrobků zvýšila na základě novely již od letošního roku. Další změnou plánovanou na rok 2014 by měla Česká republika dosáhnout minimální výše spotřební daně požadované evropskou směrnicí.
Od ledna 2012 vzrostla sazba daně z cigaret o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za kilogram. Od roku 2014 by měla sazba daně z cigaret i doutníků stoupnout o 13 haléřů a u řezaného tabáku o 146 korun za kilogram.
Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska ke dvojímu zvýšení daně vláda přistoupila proto, aby zabránila cenovým otřesům. Ministerstvo financí předpokládá, že letos vynese vyšší spotřební daň dodatečných 2,1 miliardy korun a o rok později 2,3 miliardy korun.