Změnu tarifů by měla schválit tripartita, tvrdí ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda by neměla podle ČSSD měnit tarifní platy, pokud na tom nebude shoda v tripartitě. V opačném případě poruší sociální smír. Řekl to předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Sobotka tak reagoval na informace, že vláda sice hodlá zachovat třídy a stupně v platových tabulkách, ze zákoníku práce ale vyškrtla paragrafy, které říkají, jak se mají platy s rostoucí délkou praxe zvyšovat. 

"Pronikají na venek informace, že vláda chystá od příštího roku podstatnou změnu tarifního systému. Místo toho, aby se snažila nalézt dohodu v rámci tripartity, tak jedná zcela zákulisně a pokoutně se snaží demontovat systém tarifních tabulek, ačkoliv je formálně nechá," řekl Sobotka a doplnil, že je to zcela v rozporu s tím, co požadovali lidé, kteří se sjeli do Prahy minulý týden demonstrovat. 

Vláda vytváří zárodky konfliktu, který rozdělí českou společnost

Vláda by podle Sobotky tak závažná rozhodnutí měla nejprve projednat na tripartitě. "Pokud postupuje jiným způsobem, tak narušuje sociální smír a vytváří zárodky konfliktu, který může rozdělit českou společnost," dodal šéf ČSSD. 

Vláda chce pro příští rok dosáhnout snížení peněz na platy státních zaměstnanců o deset procent a počítá se zmrazením jejich mezd po další tři roky. Proti tomu minulý týden protestovaly odbory, na jejichž demonstraci se do Prahy sjelo na 40 tisíc lidí. Na polovinu října hrozí stávkou. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že vláda bude s odbory dále jednat o konkrétní podobě škrtů v platech státních zaměstnanců, od desetiprocentního snížení ale neustoupí. 

ČSSD opakuje, že chce odchod Vesecké

Sociální demokraté se vyjádřili také k dalším bodům, o kterých by mohla rozhodnout vláda. Souhlasili například s valorizací důchodů o 400 korun. Sobotka ovšem podotkl, že to samo o sobě nestačí. Kabinet by měl podle něho také sledovat růst cen a především doplatků za léky a deregulace nájemného. 

Šéf sociálních demokratů také komentoval možné odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. "Není tajemství, že ČSSD požaduje odchod paní nejvyšší státní zástupkyně nejméně tři roky," zmínil Sobotka. Podle něho totiž ztratila svou důvěryhodnost v kauzách s justiční mafií a případu údajné korupční kauzy nynějšího senátora a bývalého starosty Vsetína Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Tagy: ČSSD platy tripartita

Zdroje: ČTK