Vnitro musí vymazat operní pěvkyni ze seznamu StB

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministerstvo vnitra má vymazat operní pěvkyni Soňu Červenou ze seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). O středečním rozhodnutí pražského městského soudu informoval server Novinky.cz.

Červená se domáhala očištění svého jména žalobou proti vnitru a Archivu bezpečnostních složek. Rozhodnutí zatím není pravomocné. 

StB vedla na Červenou osobní svazek od padesátých let. Ve svazku založeném Státní bezpečností v Brně figurovala zpěvačka pod krycím jménem Fialová. Červená v žalobě tvrdila, že spolupráci s StB ani protokol či záznam o výslechu nikdy nepodepsala. Proto je prý v seznamech evidována neoprávněně.

Pěvkyně prý podepsala slib spolupráce

Právní zástupkyně ministerstva vnitra však podle serveru Novinky.cz už dříve uvedla, že součástí svazku je i ručně psaný slib spolupráce, který se dochoval v originále a který prý Červená podepsala. 

Z pěti případných svědků, kteří se na vzniku svazku podíleli, nebo by k němu podle ministerstva vnitra mohli vypovídat, už ani jeden nežije. Podle serveru tak musel soud rozhodovat na základě listinných důkazů. 

Červená: Stasi se mnou neměla nic společného

Operní pěvkyně, mezzosopranistka, dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného v lednu 1962 po zbudování berlínské zdi emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína do tehdejšího západního Německa.

Podle některých pramenů se ji ke spolupráci bezvýsledně snažila získat i východoněmecká Stasi. To však Červená popřela. Zároveň uvedla, že z bývalého Československa emigrovala právě kvůli nátlaku StB. 

Letos v září se Červená stala čestnou členkou Státní opery Praha, v nové sezoně činohry Národního divadla (ND) vystoupí ve hře Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona.

Tagy: opera StB

Zdroje: ČTK